Menu Zavřít

ČSÚ: Již rok a čtvrt roste návštěvnost zahraničních turistů

11. 5. 2011
Autor: profit

V prvním čtvrtletí 2011 vzrostl počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně o 6,5 %, v tom zahraničních návštěvníků o 7,1 % a domácích o 5,8 %. Celkově přijelo o 8,5 % více hostů, v tom domácích o 10,0 % a zahraničních o 7,0 %.

ČSÚ: Již rok a čtvrt roste návštěvnost zahraničních turistů

Foto: Profimedia.cz

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v 1. čtvrtletí 7,44 milionu, což bylo o 6,5 procenta více než ve stejném období předchozího roku. K růstu přispěli více nerezidenti (jejich počet přenocování se zvýšil o 7,1 %) než rezidenti (růst o 5,8 %). Výrazný meziroční nárůst zaznamenaly hotely nižších kategorií. V jednohvězdičkových hotelech o 20,5 procenta, v hotelech garni o 18 procent, v pětihvězdičkových hotelech pouze o 3,4 procenta a v penzionech dokonce jen o 0,2 procenta.

Trh cestovního ruchu začíná pomalu ožívat. Po období recese, kdy mnoho subjektů přehodnotilo své plány a strategii, jsou subjekty nabízející produkty cestovního ruchu více zatížené v pozitivním slova smyslu. Dle výstupů z projektu TLT benchmark jsme zjistili, že obsazenost hotelových pokojů u tří-, čtyř- a pětihvězdičkových hotelů v porovnání s roky 2010 a 2009 vzrostla o cca 2,5 %. Protože se zkrátila průměrná doba přenocování na 2,75 noci (o 0,6 noci v porovnání s rokem 2009), tak můžeme zkonstatovat, že se poměrně významně zvýšil absolutní počet ubytovaných hostů. Bohužel za negativní lze považovat indikovaný pokles tržeb hotelových subjektů za ubytovací služby. Tuto hypotézu potvrzuje sledovaný ukazatel „průměrná dosahovaná cena za pokoj“, která byla dle našeho průzkumu ve výši 1.021 Kč za dvoulůžkový pokoj (cena je uvedena bez DPH a bez snídaně). V meziročním srovnání s rokem 2010 tak klesla dosahovaná cena za pokoj o 9 %, v porovnání s rokem 2009 dokonce o 66 %, což už lze považovat za velmi razantní pokles ceny. Nicméně první statistická data za duben 2011 nás mohou naplňovat lehkým optimismem, evidujeme výrazný nárůst obsazenosti hotelů, především díky vlivu velikonoc,“ okomentoval data Ondřej špaček, Senior Advisor ze společnosti KPMG Česká republika.

V regionálním členění vykázala nejvyšší růst ubytovací zařízení v kraji Vysočina (o 21,7 %), a to především díky pořadatelství juniorského mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Významnější nárůst, přes hranici deseti procent, byl rovněž patrný v kraji Ústeckém (o 19,0 %) a krajích Karlovarském (o 10,4 %), Libereckém (o 10,2 %) a Moravskoslezském (o 10,0 %). Pouze v Jihočeském kraji přenocovalo méně hostů než ve stejném období roku 2010 (o 0,1 %).

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo v 1. čtvrtletí celkem 2,4 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 8,5 %. Na rozdíl od počtu přenocování dosáhl vyššího růstu počet domácích hostů (10,0 %) oproti zahraničním (7,0 %). Co se týče členění podle kategorie ubytovacího zařízení, kopíroval počet příjezdů vývoj již zmiňovaného počtu přenocování. Nejvíce se tedy také zvýšily příjezdy hostů do jednohvězdičkových hotelů (o 23,0 %) a hotelů garni (o 19,3 %). Podobný nárůst zaznamenaly i dvouvězdičkové hotely (o 16,3 %). Příjezdy návštěvníků do pětihvězdičkových hotelů se meziročně zvýšily o 2,2 procenta, do penzionů o čtyři procenta.

Z regionálního pohledu se meziročně počet příjezdů hostů zvýšil ve všech krajích. Nejvíce v krajích Ústeckém (o 25,1 %), Karlovarském (o 19,4 %) a Pardubickém (o 15,0 %). Nejmenší nárůst zaznamenaly kraje Jihomoravský (o 4,3 %) a Královéhradecký (o 5,1 %).

Nejvíce zahraničních hostů (podle státní příslušnosti) přijelo již tradičně z Německa (265 tisíc), což bylo o 2,2 procenta více než loni. Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili hosté z Ruska (113 tisíc) s meziročním zvýšením příjezdů o 42 procent. Z prvních deseti zemí, ze kterých zahraniční hosté přijíždějí nejčastěji, vzrostl dále významně počet hostů z Francie (o 23,3 %), Slovenska (o 14,7 %) a Nizozemska (o 12,5 %), naopak hostů z Itálie a Velké Británie přijelo méně (o 7,4 %, resp. o 7,3 %).

bitcoin_skoleni

V lázeňských zařízeních dosáhl počet přenocování hostů celkem 1,3 milionu, což bylo meziročně o 2,8 procenta více, v tom u nerezidentů o 4,8 procenta a u domácích o 1,1 procenta. Hostů do lázeňských ubytovacích zařízení přijelo 153 tisíc, tj. o 7,5 procenta více než ve stejném období předchozího roku, přičemž počet rezidentů se zvýšil o 7,7 procenta a nerezidentů o 7,3 procenta.

Pokoje v hotelech a penzionech byly v 1. čtvrtletí využity z 32,8 procenta, což bylo o 0,4 procentního bodu (p.b.) více než ve stejném období předchozího roku. Čtyřhvězdičkové hotely s nejvyšším využitím ze všech kategorií hotelů (40,9 %) jej zvýšily o 0,7 p.b., využití pokojů v pětihvězdičkových hotelech zůstalo na stejné úrovni 37,0 procenta. Pokles o jeden procentní bod zaznamenaly ostatní hotely a penziony, u nichž je využití pokojů tradičně nejnižší (22,5 %).

  • Našli jste v článku chybu?