Ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně klesly o 0,2 procenta, meziroční růst zpomalil z květnových 6,2 na 5,5 procenta, v pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledné údaje jsou znatelně nižší, než tržní konsenzus agentury Reuters (+0,3 %, resp. +6,0 %).
Foto: Profimedia.cz
Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně klesly o 0,2 procenta. Po sedmi měsících růstu došlo k poklesu cenové hladiny zejména vlivem snížení cen koksu a rafinovaných ropných produktů o 1,7 procenta, chemických látek a výrobků o 2,1 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 0,3 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů, tabáku stouply o 0,4 procenta a ceny pryžových a plastových výrobků a ostatních nekovových minerálních výrobků o 0,6 procenta.
Ceny průmyslových výrobců stouply o 5,5 procenta (v květnu o 6,2 %). Celkový index nejvýznamněji ovlivnily ceny potravinářských výrobků, nápojů, tabáku, a to růstem o deset procent, ceny koksu a rafinovaných ropných produktů vzestupem o 17,7 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 8,1 procenta. Meziročně poklesly především ceny dopravních prostředků (o 3,9 %).
Ceny zemědělských výrobců po patnácti měsících růstu oproti květnu klesly o 0,5 procenta. Ceny v rostlinné výrobě se snížily o 1,1 procenta, v živočišné výrobě vzrostly o 0,3 procenta. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 27,1 procenta (v květnu o 31,5 %). Ceny v rostlinné výrobě vzrostly o 45,7 procenta, v živočišné výrobě byly ceny vyšší o 8,0 procenta.
„Dezinflace v produkčních cenách snižuje obavy z negativního vlivu na růst ekonomiky a případného zvýšení inflačních očekávání. Ceny komodit ve světě byly neadekvátně vysoko vzhledem k situaci v globální ekonomice. Ta se navíc ve druhém čtvrtletí letošního roku vyvíjela hůře, než se očekávalo,“ uvedl David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance. Ve druhé polovině roku lze podle něj očekávat opětovné zlepšení ekonomické situace, které by mělo ceny komodit stabilizovat, případně podpořit k mírnému růstu. „Inflace ve výrobních i spotřebitelských cenách by se ale postupně vracet do obvyklých kolejí a neměla by výrazněji znepokojovat centrální banky. V případě ČNB je pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb v posledním čtvrtletí roku,“ očekává Marek.
„Celkově se dá říct, že se pomalu začíná snižovat tlak výrobních cen na ceny spotřebitelské. I nadále platí, že ceny v obchodech reagují na výrobní inflaci se zpožděním a díky slabé poptávce i v menším rozsahu. Inflace tak i nadále zůstává nákladově tažená, protože poptávka se v ČR zatím ještě příliš nevzpamatovala z poslední recese,“ doplnil Petr Dufek, analytik ČSOB.
Ceny stavebních prací se dle odhadů meziměsíčně snížily o 0,2 procenta, meziročně byly nižší o 0,4 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře meziměsíčně klesly o 0,7 procenta, meziročně byly o jedno procento vyšší.