Průmyslová produkce v ČR v březnu meziročně vzrostla o 9,5 procenta, v pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek zaostal za tržním konsenzem agentury Reuters (+12,3 %), v únoru si průmysl polepšil o 13 procent.
Foto: Martin Siebert
Po očištění od sezonních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,9 procenta. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,8 procentního bodu, růst o 21,5 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +1,4 p.b., růst o 17,1 %) a výroba strojů a zařízení (příspěvek +1,3 p.b., růst o 16,4 %). Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -0,5 p.b., pokles o 5,0 %), výroba potravinářských výrobků (příspěvek -0,2 p.b., pokles o 4,5 %) a výroba koksu a rafinovaných ropných produktů (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 15,8 %).
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 10,7 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 19,5 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách meziročně vzrostly o tři procenta.
Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 9,7 procenta. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 18,9 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky dokonce o 4,6 procenta klesly.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v březnu meziročně zvýšil o 4,2 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,5 procenta na 25 990 Kč.