Za poklesem zisků stojí zejména zvýšená tvorba opravných položek, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Banky se připravují na zhoršený makroekonomický výhled a navyšují opravné položky, což se promítá do nižších hospodářských výsledků. K propadu zisků přispěla i ČNB, která v březnu snižovala úroky. To vede k nižším výnosům bank, podotkl.
Role opravných položek významně narostla vzhledem k celkové změně hospodářské situace, doplnil analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Nejzásadnějším výpadkem je podle něj ztráta automatického stroje na peníze, ukládky bank u ČNB. Ostatní, tradiční, byznys bank zůstal z velké části koronavirem neovlivněn. V úvěrovém portfoliu byly zasaženy zejména spotřební úvěry, ale spíše formou odkladu jejich splácení než drastickým zhoršením skutečné míry splácení, dodal.
Připomněl, že vláda se rozhodla, že bude odškodňovat firmy zejména garancí úvěrů. Ručí za 80 procent úvěru, ale pětinu rizika stále na sebe berou komerční banky. I proto je podle něj v programech COVID tak velká míra odmítnutých žádostí. Proti smyslu pomoci v nouzi jsou trestány zejména firmy v nejvíce zasažených odvětvích, právě kvůli očekávanému riziku. "Banky se proto dál chovají racionálně, a nelze proto vykázaný pokles zisku svádět na obrovskou ztrátovitost půjček z koronaviru. Díky stále silnější regulaci ČNB je nyní takřka nemožné ztrátové půjčky poskytnout," pozanemanal Bartoň.
České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19,8 procenta na 3,2 miliardy korun, ČSOB o 56 procent na na 2,1 miliardy korun, Komerční bance o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 55 procent na miliardu korun.