Menu Zavřít

Čtvrť Pražského Jezulátka

25. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Nadační fond N.E.W.S. přiznal vinu a vesničku dostaví

Potěmkinova vesnička Praha, v nikaragujském městečku Condega, by měla do léta přestat být ostudou České republiky. Zástupci Nadačního fondu Platforma projektů N.E.W.S., kteří domky pro oběti hurikánu Mitch z roku 1998 stavěli, přislíbili, že do letošního léta projekt dokončí. Jak jsme již informovali (EURO 7/2004), nadační fond N.E.W.S. získal v letech 2000 až 2002 z českého státního rozpočtu zhruba jedenáct milionů korun na výstavbu domků v městečku Condega a na konci roku 2002 oznámil, že projekt je dokončen. Jenže v roce 2003 velvyslanecký rada ze sousední Kostariky Pavel Bechný zjistil, že domky nejsou dokončeny a že v nich nikdo nebydlí.
Člen nadačního fondu N.E.W.S. a spolumajitel firmy 3F Prague, která výstavbu realizovala, Zdeněk Dlesk přiznává, že je jejich chybou, že projekt nebyl dotažen do konce. „Naší chybou bylo, že jsem zcela věřili slibům radnice v Condega a průběh stavebních prací jsme nedostatečně kontrolovali. Proto jsme se nyní s ministerstvem zahraničních věcí dohodli, že projekt dokončíme ze svých zdrojů,“ uvedl Zdeněk Dlesk. Na prosté dokončení baráčků bez doplňkových staveb, jako měl být třeba centrální čistička, chybí podle Dleska zhruba čtyřicet tisíc dolarů.
Člen správní rady nadačního fondu N.E.W.S. Miloslav Černík jeho slova potvrzuje: „Dokončení bude financováno z vlastních zdrojů nadace a dalších zdrojů ze zahraničí, které jsou v jednání. Na dostavbu nebudou použity prostředky ze státních a veřejných financí České republiky.“

Proradná radnice.

Současný tristní stav, který je patrný i z fotografie, má podle zástupců nadačního fondu dvě příčiny. První je zkrácení rozpočtu české pomoci Nikaragui na polovinu plánované částky a druhým přílišná důvěra ve slovo radnice v nikaragujském městečku Condega. „Na projektu jsme od počátku spolupracovali s vedením radnice Condegy, která se smluvně zavázala, že za stanovené prostředky dokončí stavební práce do 31. prosince 2002. Tyto informace potvrdila i při předávání projektu dne 5. prosince 2002. Bohužel se tak nestalo a Condega nás o tom neinformovala. Od doby předání projektu mohl nadační fond sledovat průběh dokončení jen prostřednictvím e-mailu. V lednu jsme dostali fotografii prvního dokončeného domu. Opakovaně jsme žádali více dokumentace, včetně zprávy o předání domku občanům, ale Condega nereagovala. Teprve v dubnu 2003 jsme zjistili, že na dokončení všech domků jim peníze nestačily,“ popsal příčiny Potěmkinovi vesnice Miloslav Černík. Aby se příběh o proradné radnici neopakoval, hodlá si nadační fond nyní najmout vlastní stavební dozor a právníka. „Vzali jsme to prostě z rukou radnice, která se ukázala jako nespolehlivá,“ říká Zdeněk Dlesk.
Jak dodal, díl viny nese podle jeho názoru i dárce, tedy český stát. „Projekt, který byl původně ministerstvem zahraničních věcí schválen, počítal s výstavbou třiceti pěti domků, školy a zdravotního střediska. Avšak pak se škrtalo ve státním rozpočtu a došlo i na kapitolu rozvojové a humanitární pomoci a původní rozpočet byl snížen na polovinu. Takže jsme spočítali, že domků můžeme postavit jen dvaadvacet. Jenže v té době bylo už připraveno staveniště dle původního plánu a do pozemků a přípravných prací na staveništi investovalo samo město Condega. A dalším problémem, který je v případě české rozvojové pomoci bohužel běžný, je přidělování peněz na daný rok až v měsících srpnu či září s tím, že musí být vyúčtovány počátkem prosince a nesmějí být převedeny do následujícího roku. Takže i když jsou určeny na celý rok, reálně se za ně dá stavět pouze dva až tři měsíce. To přece není normální,“ dodává Zdeněk Dlesk.

bitcoin_skoleni

Učil je číst a psát.

Nadační fond N.E.W.S. pověřil realizací projektu firmu 3F Prague, jejímž jednatelem a spolumajitelem je jeden z členů nadačního fondu Zdeněk Dlesk. Společnost 3F Prague potom organizovala stavbu, najímala v Nikaragui další dodavatele a měla dispoziční právo k penězům. Proč N.E.W.S. vybral právě tuto firmu? Podle Miloslava Černíka byla vybrána „na základě dlouholeté zkušenosti.“ Jenže sám Zdeněk Dlesk přiznává, že domky ve městě Condega jsou prvním projektem, na kterém firma 3F Prague s nadačním fondem spolupracuje. S firmou 3F Prague nejde o dlouholetou, ale o první zkušenost. Dlouholetá je naopak zkušenost Zdeňka Dleska s Nikaraguou. Koncem sedmdesátých let, po vítězství levicových sandinovců, učil lidi v Nikaragui číst a psát. V letech 1988 až 1993 byl velvyslancem České republiky v Nikaragui a nyní je honorárním konzulem Nikaraguy v České republiky. „Znám tu zemi od situace, kdy měl člověk hlad, až po státní recepce, na nichž hlad opravdu nikdo neměl,“ říká Zdeněk Dlesk. Zároveň je členem poradního orgánu nadačního fondu a v letech 1996 až 2000 byl členem Ekonomické skupiny N.E.W.S., která vytvářela podmínky pro rozvoj vzájemných podnikatelských aktivit mezi Nikaraguou a Českou republikou.

Kam se hrabou Španělé se Švédy.

Nadační fond N.E.W.S. spolurealizoval v uplynulých deseti letech v rámci třístranné česko-nizozemsko-nikaragujské spolupráce zhruba dvacet projektů. Zdeněk Dlesk je přesvědčen, že navzdory nynější situaci budou nakonec domky v městečku Condega jedním z nejlepších. „Ten projekt je totiž mimořádný, protože na rozdíl od všech ostatních podobných rozvojových a humanitárních pomocí jiných zemí, zde nepůjde o sociální bydlení. Viděl jsem, co v Nikaragui postavili Španělé, Švédové a Dánové, naše vesnička bude na vyšší úrovni. Bude to lepší bydlení, než se obyčejně v Nikaragui staví. Místní tomu říkají čtvrť Pražského Jezulátka a vím, že domky se jim budou líbit, z toho prvního byli nadšení. Měly by v nich bydlet rodiny tamních učitelek a zdravotních sester, které budou povinny měsíčně přispívat dvaceti dolary do fondu na další výstavbu. A až se takto seberou nějaké peníze, postaví se další domky, neboť pozemek je již připraven,“ maluje světlé zítřky Zdeněk Dlesk. Rozestavěných dvaadvacet domků bude podle Dleska a Černíka dokončeno a předáno Nikaragujcům k bydlení letos v létě.

  • Našli jste v článku chybu?