Velký potenciál se skrývá nejen v kosmickém výzkumu samotném, ale také ve využití jeho výsledků v komerční sféře. Z každého eura, které Evropané vloží svými daněmi do kosmického výzkumu, se jim totiž vrátí dalších pět až osm eur. U mladých firem, startupů, je tato návratnost až padesátinásobná.
Přestože kosmické technologie a družicová data používáme denně, ať jde například o navigaci v mobilu, online mapy či moderní lékařské přístroje, mnoho lidí možnosti, které vesmír přináší, nezná. Cílem Czech Space Year 2018 je přiblížit vesmír široké veřejnosti a ukázat i jeho byznysový potenciál.
Czech Space Year 2018 pod svou hlavičku postupně sdružuje nejzásadnější akce s vesmírnou tematikou, které se v České republice konají. „Cílíme na širokou veřejnost, ale i na akademickou a veřejnou sféru, ať již jde o experty, nebo studenty, kteří přemýšlejí o využití kosmických technologiích ve svých projektech“ vypočítává Marek Aldorf z podnikatelského inkubátoru ESA BIC Prague agentury CzechInvest, jednoho z hlavních partnerů Czech Space Year 2018.
V plánu je mnoho dalších aktivit, které vyvrcholí v týdnu od 12. do 16. listopadu 2018 v rámci Czech Space Week. Během celého týdne se bude konat mnoho akcí od odborných konferencí přes studentskou konferenci SpaceUp, kosmické průmyslové dny až po veletrh vesmírných pracovních příležitostí. Do Česka zavítají mezinárodní osobnosti spojené s vesmírem a jeho výzkumem a čelní představitelé ESA.
* I Proč jsou aktivity jako Czech Space Year v Česku důležité?
Kosmické aktivity jsou na špičce inovací a jsou předpokladem dlouhodobé konkurenceschopnosti našeho průmyslu. Zapojení do kosmických aktivit otevírá dveře na trh, protože je to důkazem vysoké kvality a spolehlivosti nabízených technologií, produktů i podniků. Je důležité upozorňovat na to, že Česko je v této čím dál více perspektivní oblasti nejen aktivní, ale také úspěšné. Rozšíření povědomí veřejnosti o tom může mít pak pozitivní vliv na zájem nových subjektů o zapojení se do kosmických aktivit, i zájem dětí studovat technické obory s perspektivou následného zajímavého uplatnění.
* Co nám deset let členství v ESA přineslo?
Byli jsme první z takzvaných nových zemí EU, které vstoupily do ESA. Oproti například Maďarsku, které se koncentrovalo na spíše vědecké aktivity, náš přístup byl ekonomicky orientován. To znamená, že peníze daňových poplatníků investované do kosmických aktivit se musejí vrátit nejen v průmyslových zakázkách z této oblasti, ale musejí rovněž znamenat využití moderních technologií v jiných průmyslových oblastech. ESA je významný zdroj podnětů v oblasti nových technologií a branou do kosmického průmyslu a mezinárodní spolupráce. Během deseti let se nám podařilo navýšit počet podniků a vědeckých institucí aktivních v kosmických aktivitách v Česku z výchozích asi osmi na dnešních více než 70. Vedle toho už šest let v Praze hostíme Agenturu EU pro družicovou navigaci GSA v Praze, což nám právem ostatní členské země EU závidějí.
* Kde je potenciál Česka v kosmickém průmyslu?
V kreativních schopnostech českého národa vypomoci si v situacích, kde jiní už házejí flintu do žita. Naše firmy byly schopny vyřešit problematiku obrábění např. nabídky titanu či duralu, jiné firmy nabídky musely odmítnout. Zkušenosti a znalosti získané z kosmických aktivit jsou základem pro autonomní mobilitu, osobní mobilitu, infrastrukturu, logistiku atd. Potenciál je velmi vysoký, problém je jen v tom, že se musíme učit a chtít realizovat naše sny.
* Jak vidíte budoucnost Čechů ve vesmíru? Budeme mít dalšího Remka nebo je důležité soustředit se na něco jiného?
Díky našemu členství v ESA není vlastně problém, aby se někdo z Česka přihlásil do výběru na příštího astronauta. Avšak mladí Češi nejeví zájem pracovat v angažovaných technických pozicích v zahraničí. Počet Čechů pracující v ESA ve Francii, Nizozemsku, Německu nebo Itálii je velmi nízký. V GSA, jelikož sídlí v Česku, je situace podstatně lepší.