Schválená reforma veřejných rozpočtů je pouze prvním krokem zásadnějších změn, na nichž se politici musejí dohodnout. Pozornost odborníků se soustředí především na připravovanou důchodovou reformu.Experti vládní reformě vytýkají, že je málo razantní, a to především v oblasti tlumení státních výdajů.
Schválená reforma veřejných rozpočtů je pouze prvním krokem zásadnějších změn, na nichž se politici musejí dohodnout. Pozornost odborníků se soustředí především na připravovanou důchodovou reformu.
Experti vládní reformě vytýkají, že je málo razantní, a to především v oblasti tlumení státních výdajů. Ty totiž rychle rostou a beze změn v sociální a důchodové oblasti to nelze v podstatě změnit. Proto obracejí pozornost k důchodové reformě. Návrh její předlohy je již hotov. Počítá mimo jiné s dalším postupným zvyšováním důchodového věku na 65 let do roku 2030, s prodloužením povinné doby pojištění z 25 na 35 let a s úpravou invalidních důchodů. A také se zavedením souběhu důchodu a výdělku a zrušením studia jako náhradní doby pojištění.
Nyní se studium zahrnuje do nároku na důchod, pojistné se za ně ale neodvádí. Straničtí vyjednavači text již dříve dostali, vyjádřit se k němu mají i jednotlivá ministerstva a další instituce.
DO DŮCHODU V 65 LETECH
Opoziční ČSSD v minulosti oznámila, že má k plánovaným změnám výhrady. Nesouhlasí například s prodloužením povinné doby pojištění na 35 let či s vyřazením studia z náhradních dob. Ve věku 65 let problém nevidí. Úpravy se nelíbí ani komunistům. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) je ale přesvědčen o tom, že dohoda je možná.
Kabinet rozdělil reformu penzí do tří etap. První upravuje chystaný zákon o důchodovém připojištění. Zbývající dvě by kabinet rád stihl do roku 2010. Zahrnují mimo jiné zavedení plateb za náhradní doby, změny v připojištění či dobrovolné přesunutí části odvodů ze státního systému do fondů.
PŘIPOJIŠTĚNÍ BUDE DOBROVOLNÉ
Kapitálové důchodové připojištění by nemělo být povinné, shodla se minulý týden komise složená ze zástupců pětice parlamentních stran, která jedná o podobě důchodové reformy. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) si myslí, že lidé mají mít možnost volby. Stejný názor má také koaliční vládní trojka i komunisté.
Další setkání plánují členové desetičlenné komise na konec září. Zúčastnit by se ho měl i ministr financí Miroslav Kalousek, nebo některý z jeho zástupců. Jednotlivé strany by totiž měly vypracovat připomínky k návrhu zákona, který penzijní systém mění. „Chceme dospět k co nejrychlejší kompromisní dohodě, která bude mít širší oporu na půdě parlamentu,“ zopakoval ministr Nečas.
FINANCE I Z PRODEJE ČEZ
Otevřenou otázkou je stále zajištění finančních zdrojů na připravovanou reformu. Spekuluje se o penězích z privatizace státních podílů, především v energetickém gigantu ČEZ.
Minulý týden proto vláda schválila navýšení státního podílu v této společnosti, a to výměnou za akcie Pražské energetiky. Operací má stát získat 0,50 až 0,55 procenta akcií ČEZ. Nyní vlastní 67,6procentní podíl, současně však na kapitálovém trhu prodává sedm procent akcií.