Není to jen zjištění úřadu OLAF v kauze Čapí hnízdo a žaloba kvůli ignorování migračních kvót. Do Prahy podle zjištění týdeníku Euro přišel z Bruselu další nepříjemný dopis. Evropská komise jím zahájila vytýkací řízení v otázce porušení unijního práva v oblasti energetiky. Možnosti jsou jen dvě - rychlá náprava situace nebo podání žaloby na Česko.
Předmětem sporu je znění energetického zákona, které v pěti bodech není v souladu s pravidly takzvaného třetího liberalizačního balíčku. Tuto sadu změn na energetickém trhu představila Evropská komise již před deseti lety, ale dodnes je mnohé členské země - včetně Česka - plně nepřevedly do své legislativy.
Co konkrétně úředníkům komise vadí? Například to, že Česká republika nedonutila velké energetické koncerny oddělit obchodní aktivity od distribuce energie. Týká se to skupin ČEZ a E.ON, jejichž obchodní a distribuční firmy sice fungují odděleně, avšak dodnes používají podobný název a logo. Ve druhé konkrétní výtce jde o pozici Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jinde v Evropě se totiž mohou energetické společnosti odvolat proti rozhodnutím o cenové regulaci, která tyto firmy poškozují.
Férová elektřina, drahý plyn. Velcí dodavatelé ponechali cenu elektřiny beze změny
Na chybějící možnost soudního přezkumu rozhodnutí ERÚ v nedávné minulosti doplatil provozovatel páteřní sítě plynovodů Net4Gas. Regulátor - v té době ještě vedený Alenou Vitáskovou - v závěru roku 2016 rozhodl o snížení tarifů za přepravu zemního plynu přes české území o více než 20 procent. Net4Gas se proti tomu odvolal k soudu, ale jeho šance jsou vzhledem k chybějící zmínce o přezkumu rozhodnutí ERÚ v zákoně velmi nejisté.
Dále čtěte: