Menu Zavřít

Další odvážný megaprojekt Dubaje. U pobřeží Perského zálivu vyroste pět set kilometrů čtverečních korálového útesu

9. 8. 2021
Autor: Depositphotos
  • Společnost Kleindienst Group v Dubaji zřídila moderní instituci pro obnovu mořských korálů

  • Pomocí speciální metody urychlí jejich růst a vytvoří tak nové korálové útesy

  • Útesy budou součástí nově vybudovaného resortu Heart of Europe

Společnost Kleindienst Group, která stojí za projektem megaresortu Heart of Europe spadajícího do sítě ostrovů s názvem The World, si nechala v Dubaji zřídit výzkumnou laboratoř. Ovšem ne ledajakou laboratoř. Nese totiž jméno The Coral Institute, přičemž jejím hlavním smyslem je – jak už název naznačuje - podílet se na ošetřování a regenerování mořských korálů.

Podle předsedy skupiny Kleindienst Group Josefa Kleindiensta pokrývají korálové útesy méně než jedno procento oceánského dna, ale podporují čtvrtinu veškerého mořského života. V jejich nové korálové laboratoři tak chtějí chránit a obnovovat více než 20 druhů přírodních korálů, které lze v Perském zálivu najít. Tímto uměle vytvořeným prostředím vědci pomáhají korálovým útesům zotavit se z výzev, s nimiž se musí v dnešní době potýkat. Jedná se především o změny klimatu a kyselejší oceány.

V Dubaji otevřeli nejhlubší podvodní město na světě. Sahá 60 metrů pod zem
Přečtěte si také:

V Dubaji otevřeli nejhlubší podvodní město na světě. Sahá 60 metrů pod zem

Kleindienst věří, že Coral Institute bude chránit a uchovávat genetickou zásobu korálů kolem celého zálivu. Dle studie z roku 2018 bylo totiž 73 procent všech korálů ve Spojených arabských emirátech zničeno právě kvůli klimatickým změnám a lidské průmyslové činnosti v této oblasti.

Nový útes do čtyř let

Pro samotnou obnovu korálů využívají pracovnici institutu techniku známou jako fragmentace, tedy dělení celku na jednotlivé úlomky, přibližuje web CNN. Kousky korálů se v laboratoři stříhají malou elektrickou pilou, což umožní každému korálovému úštěpku, aby se mohl regenerovat a rychle zvětšoval svůj objem. Jednotlivé kusy korálů jsou pak nalepeny na podložku a uloženy do speciálně vyvinutých vodních nádrží. V nich jsou tito mořští živočichové monitorováni a ošetřováni týmem mořských biologů, dokud nevyrostou natolik, aby znovu vytvořili útes. Celý proces trvá dva až čtyři roky.

The Coral Institute pěstuje dvacet místních odrůd živých korálů. Ročně přidávají pod hladinu oceánu přes sto tisíc korálů a obohacují tak podmořský svět kolem ostrova. Jejich cílem je vytvořit nejméně pět set tisíc metrů čtverečních nových korálových útesů. Koráli následně přispějí k tomu, aby byla síť resortů ekologická, a současně se stanou luxusním krajinotvorným prvkem jednotlivých hotelů, nemovitostí a turistických atrakcí.

Luxusní dovolená v ruině. Architekti ze studia ORA přestavěli opuštěnou sýpku na rekreační bydlení
Přečtěte si také:

Luxusní dovolená v ruině. Architekti ze studia ORA přestavěli opuštěnou sýpku na rekreační bydlení

Jak moc byli výzkumníci ve své práci úspěšní, budou moci nejlépe zhodnotit obyvatelé futuristických vil Floating Seahorse. Ty se nacházejí v místech, kde koráli v budoucnosti naleznou svůj nový domov, a byly navrženy tak, aby z nich lidé měli dobrý výhled na to, co se děje na hladině i pod ní. Některé z těchto útulných „domečků“ jsou aktuálně k prodeji, přičemž cena takové vily dosahuje úrovně 20 milionů eur (zhruba půl miliardy korun).

Jde to i bez odpadní vody a mikroplastů

Kleindienst Group, k jejímuž založení došlo před více než třiceti lety v Rakousku a Maďarsku, chce tímto odvážným projektem dokázat, že průmyslový rozvoj i mořský život mohou společně tvořit udržitelné životní prostředí.

Ekologické smýšlení je ostatně viditelné v celém miliardářském resortu Heart of Europe. Mimo jiného byl navržen tak, aby neprodukoval žádné mikroplasty a současně ani nevypouštěl do okolní přírody žádné odpadní vody. Tím je zajištěna ochrana celého Perského zálivu i včetně několika stovek druhů mořských živočichů, kteří zde žijí.

bitcoin_skoleni

K dotažení této udržitelné ambice se využívá řada pokročilých technik. Jde například o filtraci odpadních vod za účelem odstraňování mikroplastů z kosmetických produktů nebo recyklaci sprchové vody, která se následně využívá ke splachování toalet, respektive zavlažování krajiny, čímž je zabráněno tomu, aby se dostala do oceánu.

  • Našli jste v článku chybu?