Žalobci očistili lidoveckého předsedu v jeho vsetínské kauze
Dění kolem aférami obestřeného šéfa lidovců Jiřího Čunka nabírá na rychlosti. Uplynuly pouhé dva týdny od chvíle, kdy nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila pokračovat v jeho stíhání kvůli vsetínské korupční kauze, a přišel nový zvrat. Jihlavský státní zástupce Arif Salichov minulé pondělí oznámil, že provedl chybějící úkony a i napodruhé shledal, že se trestný čin nestal. Stíhání odložil. Důvod, kvůli kterému Čunek před čtrnácti dny odstoupil z funkcí vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj, tudíž přestal existovat. A dokonce dřív, než ministerstvo mohl převzít navržený zástupce, šéf vládní legislativy Cyril Svoboda. Mnozí politici vzápětí začali upozorňovat, že úvahy o možném Čunkově vládním comebacku jsou předčasné, protože Vesecká má ještě tříměsíční lhůtu na eventuální přehodnocení Salichovova závěru. I to však v minulém týdnu vzalo za své, když Vesecká už ve čtvrtek oznámila definitivní souhlas se Salichovovým postupem. V kauze údajné půlmilionové korupce při privatizaci vsetínských bytů (ale jen v rozsahu podezřelé činnosti, v němž byl vydán Senátem) je tedy Čunek de iure očištěn.
Jenže právě v den Čunkova dílčího triumfu navrhla policie obžalovat ve stejné kauze svědky, a to pro křivé svědectví. Jde o vsetínského místostarostu Jaromíra Kudlíka a náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj Milana Půčka, kteří prý měli poskytnout Čunkovi falešné alibi. Podle olomouckého státního zástupce Jaroslava Kouřila by měl dozorový žalobce o dalším postupu rozhodnout do začátku prosince. Zároveň s tím přerovští žalobci zkoumají i kauzu zlínského podnikatele Romana Vaškůje, který se na jaře údajně pokusil ovlivnit v Čunkův prospěch hlavní svědkyni Marcelu Urbanovou. I tady je prý rozhodnutí už na spadnutí. Vaškůj je spolu s dalším mužem obviněn z podplácení, nadržování a přípravy trestného činu křivého obvinění. Čunkem se zabývalo i šumperské státní zastupitelství: šlo o spor pro pomluvu mezi Čunkem a jeho někdejší sekretářkou z dob vsetínského starostování Marcelou Urbanovou. Tento případ byl ale odložen.
Čunkovi nyní nejvíc přitěžuje jeho čerstvě otevřená kauza souběhu pobírání sociálních dávek a ukládání milionů korun na účty ve tří bankách během listopadu 1998. Ta se sice z trestního hlediska zdá být promlčena, přesto se jí zabývají státní zástupci v Havířově. Pro řadu politiků je také důvodem, kvůli kterému nesouhlasí s Čunkovým návratem do vládních funkcí. „Určitě teď není chvíle, kdy by o tom bylo možné uvažovat. Věrohodně nevysvětlil, jak to bylo s pobíráním sociálních dávek a ukládáním peněz na účty,“ říká například předseda Strany zelených Martin Bursík. Ale i kdyby to Čunek jednoho dne do puntíku a bezproblémově vysvětlil, stejně se nad ním bude ještě dlouho vznášet otazník, co všechno proti němu může ještě někdo vytáhnout. KDU-ČSL dostala od premiéra Mirka Topolánka za úkol vybrat Čunkova nástupce ve vládě do konce listopadu, lidovci si však chtějí termín ještě o týden prodloužit. Eventuální návrat či nenávrat Čunka do kabinetu totiž bude zároveň testem síly „čunkovského“ křídla v KDU-ČSL, který napoví, kdo by se na příštím sjezdu mohl stát předsedou.