Společnost Facebook pozastavila přístup společnosti pro analýzu dat CubeYou poté, co web CNBC zjistil, že tato firma sbírá informace o uživatelích prostřednictvím kvízů, které měly být pro „neziskový akademický výzkum“. Takto získaná data pak CubeYou sdílela s obchodníky. CubeYou obvinění odmítá a tvrdí, že uživatelé vždy vyslovili souhlas k poskytnutí údajů komerčním subjektům. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se už za nedostatečnou bezpečnost omluvil.
Scénář je velmi podobný tomu, jakým způsobem získala neoprávněný přístup k uživatelským účtům facebooku společnost Cambridge Analytica. Shodou okolností dnes Facebook začíná rozesílat uživatelům sítě informace o tom, zda byli mezi 87 miliony lidmi, jejichž data mohla Cambridge Analytica získat.
Případ CubeYou podle serveru CNBC značí, že shromažďování dat z kvízů a jejich využívání pro marketingové účely zdaleka není ojedinělé. Už skutečnost, že CubeYou mohla nesprávně označit účel kvízů a Facebook jí v to nezabránil dokud CNBC na problém neukázala, znamená, že společnost nemá nad svou sociální sítí velkou kontrolu.
Facebook namítá, že chybná označení nemůže kontrolovat. Webu sdělil, že pozastaví všechny aplikace CubeYou až do řádného vyšetření případu.
Facebook šmíruje, komu voláte a píšete. Jak tomu zabránit?
Data z CubeYou k výzkumným účelům využívala Cambridgská univerzita, s touto společností ale od roku 2015 není v kontaktu. Univerzita stejně jako CubeYou podle BBC poznamenala, že aplikace jasně udávala, že data uživatelé poskytují pro vědecké i komerční využití. CubeYou rovněž sdělila, že vždy dodržovala pravidla facebooku.
Jeden ze sporných testů se jmenoval You Are What You Like, což lze s využitím termínu pro kladné hodnocení uživatelských příspěvků přeložit jako Jste to, co lajkujete. Podle univerzity museli účastníci průzkumu vždy odsouhlasit podmínky, ve kterých bylo uvedeno, že jejich data budou použita k vědeckým i komerčním účelům. Univerzita poznamenala, že data byla anonymizována.
Zmíněný kvíz byl rovněž šířen pod názvem Apply Magic Sauce, který byl podle univerzity určen jen pro neziskové akademické účely. Cambridgská univerzita také tvrdí, že získaná data, algoritmy a ani zkušenosti nikdy nikomu neposkytovala.
Zuckerbergova omluva
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg v písemné výpovědi pro středeční slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod uvedl, že Facebook neučinil dostatek opatření, aby zabránil zneužití. Zároveň se omluvil a přijal osobní odpovědnost. Kongres Zuckerbergovo svědectví zveřejnil na sněmovním webu.
Podle Zuckerberga je nyní očividné, že společnost neučinila dost, aby zabránila zneužívání funkcí facebooku. „Platí to pro falešné zpravodajství, ovlivňování voleb ze zahraničí, nenávistné komentáře a také pro vývojáře a ochranu soukromých dat,“ uvedl zakladatel sítě s tím, že firma se nedostatečně věnovala své odpovědnosti, což byla chyba.
„Byla to má chyba, omlouvám se. Já jsem spustil facebook, já ho provozuji a já jsem odpovědný za to, co se zde děje,“ sdělil. Dodal, že firma se nyní musí zaměřit na kontrolu veškerých svých vztahů s uživateli a ujistit se, že odpovědnost bere dostatečně vážně.
„Není to jen o propojování lidí, musíme si být jistí, že tato spojení jsou pozitivní. Nestačí jen lidem poskytnout možnost projevu, musíme si být jistí, že ho nezneužijí k ubližování ostatním či k šíření dezinformací,“ vysvětlil.
Čtěte dále: