Dům Krise Bilskiho v anglickém městě Kingston upon Hull je v jednom ohledu opravdu výjimečný. Ačkoliv se v něm nenacházejí žádné radiátory, i za teplot pod bodem mrazu je v něm příjemné teplo. Jeho majitel se totiž do něj rozhodl zabudovat unikátní infračervené tapety. Za omítkou se tedy skrývají tenké kovové plechy, které jsou napojeny na elektrickou síť domu a pomocí infračervených vln vyzařují teplo.
Systém se od klasického způsobu vytápění výrazně liší. Zatímco radiátory ohřívají vzduch v místnostech, nová technologie ohřívá přímo pevné předměty v pokojích, včetně přítomných osob. Díky tomu si lidé v aplikaci můžou zapnout vytápění pouze v jedné místnosti, což může výrazně ušetřit náklady. Ostatně proč také vytápět ložnici, když víte, že budete příštích pár hodin sledovat televizi v obýváku, že?
Dle jednatřicetiletého Krise nebyla instalace tapety nijak náročná, nejprve však bylo zapotřebí odstranit původní radiátory. V současné chvíli zatím vytápění z finančního hlediska levněji nevychází, po plánované instalaci fotovoltaiky na střechu domu by každopádně jeho majitel peníze ušetřit měl. „Tato nová technologie by naší zemi mohla pomoci. Navíc mi dělá radost, že už se nespoléhám na plyn,“ řekl Bilski webu BBC.
Vzduch není tolik vysušený
Unikátní tapetový systém vyrobila anglická firma iHelios. Zatím je k dispozici pro soukromou instalaci, ve svých bytových domech ho ale zkoušejí také různí pronajímatelé, kteří hledají způsobit, jak uspořit. Důležitým faktorem je pak pro mnohé i to, že díky používání infračervených tapet se byt či dům stává ekologičtějším.
Aktuálně je ve Spojeném království k plynové síti připojeno asi 23 milionů domácností. Vláda však chce, aby se v zemi do roku 2035 postupně vyřadily z provozu všechny plynové kotle. Domy totiž nyní produkují asi 17 procent všech britských emisí skleníkových plynů, přičemž z velké většiny je za to zodpověděný právě tento způsob vytápění založený na fosilních palivech.
Elektrické tapety ke svému provozu nevyžadují žádný plyn, a navíc pomáhají dosáhnout i mnohem lepšího vzduchu. Ten není natolik suchý, takže redukuje množství plísně vznikající kolem oken.
O polovinu levnější než čerpadlo
Novinku si zatím pochvalují i mnozí odborníci. „Elektrické tapety jsou opravdu dobrým způsobem vytápění domova. Na každé straně mají dva měděné proužky a grafenovou vrstvu. Když jsou pak napájeny elektřinou, grafen vyzařuje infračervené záření podobné teplu, které získáváme ze slunce,“ uvedl specialista na nové technologie z firmy Octopus Energy Philip Steele.
Onen grafenový materiál je složen z tenké vrstvy atomů uhlíku schopné vedení elektřiny, což poprvé zjistili vědci z Manchesterské univerzity. Tuto technologii používá třeba společnost Nexgen Heating, avšak v Bilskiho domě je místo ní nainstalovaná vrstva uhlíkové pasty, jejíž účinky jsou grafenu podobné. Oba dva systémy jsou schopné ohřívat předměty v rozsahu asi dvou až tří metrů.
Přestože má popsaná technologie spoustu zastánců, najdou se i tací, kteří jejich nadšení nesdílí a kteří si myslí, že elektrická tapeta tím nejlepším řešením určitě není. Tedy minimálně z finančního hlediska. „Tento způsob vytápění je poměrně ekologický, protože k výrobě elektřiny využíváme stále více obnovitelných zdrojů. Myslím si ale, že provozní náklady mohou být poměrně vysoké, protože elektřina nyní stojí třikrát až čtyřikrát více než plyn,“ vysvětlila Tina Fawcettová z Institutu pro změnu životního prostředí Oxfordské univerzity. Lepším způsobem, jak využít elektřinu k vytápění domu, jsou podle ní tepelná čerpadla.
Ta však zase trápí mnohem vyšší pořizovací náklady. Instalace elektrického tapetového systému v typickém domě má podle odhadů Nexgen Heating stát přibližně čtyři tisíce liber (asi 106 tisíc korun), zatímco společnost Octopus Energy si za montáž uvedeného čerpadla říká zhruba osm tisíc liber (přes 213 tisíc korun), potažmo i více.