Rozhodnutí Británie opustit EU se stalo argumentem oponentů zdanění slazených nápojů. Nová vláda Theresy Mayové bude vedle samotného brexitu řešit další ožehavý problém. Daň, kterou má Británie zavést za necelé dva roky, vyvolává v zemi rozporuplné reakce.
Univerzita v Brightonu na začátku srpna zavedla jako první ve Velké Británii daň ze slazených nápojů. Za každý drink s přidaným cukrem si studenti na jihu Anglie připlatí 10 pencí (3,2 koruny). Jenže studenti se brání: „Proč univerzita neinvestuje do větší informovanosti o stravování a iniciativ kolem zdravé výživy? Místo toho se spoléhá na zpětnou a represivní daň, která nejvíce ublíží nejchudším studentům,“ uvedl podle listu The Telegraph student Jeremy Gale.
Vedení univerzity s přibližně 20 tisíci studenty daň obhajuje. A opírá se o postoj britských úřadů. „Odbor pro veřejné zdraví v Anglii doporučuje, abychom všichni snížili spotřebu slazených nápojů,“ tvrdí univerzita.
Případ ukazuje na rozpolcenost britské veřejnosti ohledně daně z cukru, kterou minulá vláda Davida Camerona naplánovala od dubna 2018. Současný kabinet Theresy Mayové čelí tlaku z mnoha stran, aby od zavedení daně ustoupila. I kvůli červnovému rozhodnutí voličů vystoupit z EU.
Organizace Food and Drink Federation podle listu The Independent požaduje její odložení na dobu po brexitu. Nejistota spojená s odchodem z EU je pro průmysl ničivá a vláda by tak měla počkat, až bude pro zavedení daně příznivější období. Šéf britské Coca-Coly Jon Woods volá po „sešrotování“ daně.
Proti opatření nejdou jen výrobci nápojů, ale také někteří zastánci omezení sladkých nápojů a bojovníci proti obezitě, kteří vidí řešení v odlišných metodách, než je daň. Gale dodává, že zdanění považuje za „autokratické“, přičemž investice do vzdělávání by „z univerzity vytvořila středisko zdravé výživy, které by poskytovalo zdroje, podněty a vzdělávání nejen studentům, ale i širší komunitě“.
Co si myslí o zdanění "hříchu" Miroslav Zámečník? Čtěte:
Česká lékařská komora a její nepochopení daní
Před ekonomickými důsledky celostátní daně nejnověji varovali odborníci z Oxfordu. Podle nich bude Británii stát 130 milionů liber (asi čtyři miliardy korun) a čtyři tisíce pracovních míst, píše deník The Sun.
Podle zastánců daně je ale její zavedení nezbytné v boji s dětskou obezitou, která Británii postihuje stále znatelněji. A jak podotýkají, obezita je vůči brexitu odolná. Podle BBC jí trpí deset procent dětí ve věku pěti let, ve věku 11 let pak dokonce dvacet procent.
Mezi nejznámější proponenty daně patří televizní hvězda a kuchař Jamie Oliver, který ji označil za „hlubokomyslné rozhodnutí, které se prožene celý světem… byznys nesmí vstupovat do zdraví našich dětí“.
Plánovanou daň z cukru oznámil bývalý ministr financí George Osborne letos v březnu. Ke zdanění slazených nápojů přistoupilo v roce 2014 například Mexiko. Naopak v Dánsku před třemi lety daň zrušili po 15 měsících od zavedení.