Ještě před výpočtem daně z příjmu za rok 2010 si lze základ daně snížit o vybrané položky, které uvádí § 15 zákona o dani z příjmu fyzických osob. Jde o úroky z úvěrů na bydlení, či příspěvky na penzijní a životní pojištění.
Foto: Profimedia
Daňová povinnost je v Česku nízká ze tří důvodů: díky rovné 15procentní sazbě dani z příjmu fyzických osob, vysokým slevám na dani i možnosti snížit si základ daně. Na dani z příjmu tak daňoví poplatníci v Česku ušetří 15 procent z celkového součtu nezdanitelných položek. Např. při uplatnění odpočtu z úroku ve výši 30 tisíc korun činí úspora na dani 4 500 Kč (15 % z 30 000 Kč).
Nárok na všechny nezdanitelné položky musí být doložen. K daňovému přiznání je tedy potřeba přiložit doklad prokazující údaje uváděné v daňovém přiznání. Tyto doklady jsou nedílnou součástí daňového přiznání.
Dary
Aby daňovému poplatníkovi snížil dar daňový základ, musí hodnota daru překročit částku 1 000 Kč a může činit nejvíce 10 % ze základu daně. Hodnota daru sníží základ daně pouze tehdy, když je dar darován v souladu se zákonem. Peněžní či nepeněží dar musí být darován např. obcím, krajům, zdravotnický zařízením, školám, humanitární organizaci, tělovýchovné organizaci či politickým stranám. Dar musí jít na financování školství, zdravotnictví, vzdělávání či podporu mládeže. Rozhodující pro posouzení daňového roku je vždy konkrétní datum připsání darovaných peněz na účet a ne datum uzavření darovací smlouvy. Dále si nemůže podnikatel uplatnit dar, jestliže je za daný dar poskytnuto protiplnění (např. reklama). Podnikatel si může rovněž uplatnit v daňovém přiznání nepeněžní dar, např. darem vyhotoví nějakou službu nebo opravu pro nemocnici či školu.
Minispeciál: Jak na daně
Daně za rok 2011 - co všechno musíte zdanit Daně za rok 2011 - jak si snížit základ daně Daně za rok 2010 - Kdy musíte platit daň z příjmu Potřebujete pomoci s počítáním daní? K dispozici je vám i on-line cesta, jak si daně spočítat - daňová kalkulačka.
Úroky z úvěru
I v daňovém přiznání za rok 2010 si mohou občané snížit daňovou povinnost o odpočet úroků z úvěrů použitých na řešení bytových potřeb poplatníka. Při splnění zákonných podmínek lze v daňovém přiznání uplatnit odpočet zaplacených úroků až do výše 300 000 Kč. V praxi lze odečíst úroky z úvěru ze stavebního spoření, úroky z hypotéčního úvěru poskytnutého bankou (i zahraniční), z úvěru poskytnutého stavební spořitelnou. Tato základní podmínka tedy není splněna, např. jestliže je na hypotéku koupena budova k podnikání, protože není řešena vlastní bytová situace podnikatele. Rovněž nelze uplatnit odpočet úroků, pokud výstavbu nemovitosti provádí podnikatel v rámci své podnikatelské činnosti. Když podnikatel použije koupenou nemovitost k pronájmu, nemůže si rovněž uplatnit odpočet úroků.
Příspěvky na penzijní připojištění
Od základu daně lze odečíst naspořenou částku nad 6 000 Kč ročně, a to až do 12 000 Kč. Maximální možný odpočet je tak uplatněn při pravidelné měsíční úložce 1 500 Kč (tj. 18 000 Kč za rok). Současně je nutné pamatovat, že předčasným zrušením penzijního připojištění si občané naopak daňový základ zvýší o nezdanitelné částky z minulých let. Když např. podnikatel zrušil z důvodů finančních problémů předčasně v roce 2010 penzijní připojištění, tak v daňovém přiznání si zvýší příjmy dle § 10 zákona o dani z příjmu o částku penzijního připojištění v minulých letech. Bude muset současně vyplnit přílohu č. 2 daňového přiznání.
Příspěvky na životní pojištění
Od základu daně lze odečíst částku do výše 12 000 Kč. Ve smlouvě však musí být výplata pojistného sjednána nejdříve po 5 letech od uzavření smlouvy a nejdříve v měsíci, kdy poplatník daně dosáhne 60 let. U životního pojištění je při předčasném zrušení pojištění stejná situace jako u penzijního připojištění a je potřeba v daňovém přiznání postupovat stejně.
Členské příspěvky zaplacené odborové organizaci
Ze zákona lze odečíst i zaplacené příspěvky odborové organizaci, která obhajuje zájmy zaměstnanců. Poplatník daně musí být členem této organizace a nejvíce může odečíst 3 000 Kč.
Úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání
Nejvíce lze odečíst 10 000 Kč (poplatník se zdravotním postižením 13 000 Kč a u poplatníka s těžším zdravotním postižením 15 000 Kč).