Sobotka by měl zveřejnit, jak se v Česku odpouštěly daně
Čechům se po minulém týdnu zase o krapítek zvedla chuť platit daně. Vyšlo najevo, že expert Bohuslav Sobotka - ještě coby ministr financí za ČSSD - odpustil vlivnému hoteliérovi Vlastimilu Dvořákovi daň a penále ve výši 26 milionů korun (více na straně 53). Vše proběhlo dle zákona, hájí se Sobotka. Okolnosti případu jsou tajné… Zarážející je ale to, že se Češi dokonce ani nedozvědí, kolik se vůbec ročně na daních odpouští. „Jsme vázáni mlčenlivostí,“ zní jednohlasně z kanceláří.
Jenže úředníci na ministerstvu financí si mlčenlivost v daňovém řízení vykládají, jak se jim hodí. Když nemohou říci, kolik bylo žádostí o odpuštění daní, jak je potom možné, že bez problému sdělí, kolik bylo žádostí o vrácení přeplatku na daních z příjmu? Nemohou prý ani říct, kolik odpustili na daních. Jenže: kolika lidem na daních vrátili, to zveřejní. Stejně tak lze získat informace, kolik činily daňové nedoplatky.
Kromě toho, že už má Sobotka z minula zkušenosti s daňovou amnestií, i on si mlčenlivost vykládá, jak je mu libo. V roce 2003 totiž jako ministr zjistil, že od roku 1993 dluží Češi na daních sto miliard. S vidinou tučných příjmů do státní kasy přispěchal s nápadem, že odpustí penále všem, kdo nedoplatky uhradí. Daňové „odpustky“ tehdy vyhlásil v tiskové zprávě. Pokuty za porušení mlčenlivosti se nebál, a když své úsilí zdůvodňoval, do médií roztroubil, kolik Češi dluží na nedoplatcích a jaké penále jim bude odpuštěno, pakliže zaplatí.
Expremiér Jiří Paroubek i se svým věrným Sobotkou by se neměli schovávat za mlčenlivost. Měli by dostatečně a hodnověrně vysvětlit, jak to bylo. Jinak totiž nikoho nepřesvědčí. Spoléhat na to, že daňový poplatník sebou nechá jen tak vrtět, by se oběma mohlo nevyplatit.