Podnikatele v Pacově na Vysočině kontroluje tamní finanční úřad v průměru každé čtyři roky. Zato do firmy se sídlem v Praze 10, v Praze-Modřanech nebo v Pardubicích zavítá kontrola jednou za sto let. Vyplývá to z nejnovějšího přehledu, který na základě údajů ministerstva financí zveřejnila společnost Terrinvest.
Autor: Profit - Martin Siebert
Ve větších městech je klidněji
Údaje z let 2005-2008 potvrzují, že podnikatelé ve větších městech se za svůj život setkají s kontrolory finančního úřadu mnohem méně (někteří ani jednou), než v menších městech. Zdaleka to ale neplatí automaticky - například v Brně jsou kontroly více než dvakrát častější než ve Vysokém Mýtě.
Čísla v tabulkách udávají takzvanou periodu kontrol - tedy za jak dlouho se v průměru znovu opakuje kontrola u stejného podnikatelského subjektu (například v Praze 10 je to jednou za 104 let).
„Nevadila mi ani tak četnost kontrol, jako spíše jejich průběh,“ říká nicméně podnikatel z Tachovska, který předloni formálně přesunul své sídlo do Prahy. „Úředníci v menším městě měli na každou firmu více času, takže si pořád vymýšleli nějaké maličkosti. Na malém městě navíc znají podnikatele osobně - vidí, v čem jezdím, kam chodím, co nosím na sobě. A to samozřejmě hned poměřují s daňovým přiznáním,“ dodává.
NEJMÉNĚ ČASTÉ KONTROLY
(podle údajů z let 2005-2008)
FÚ pro Prahu 10 - 104
- *FÚ v Praze-Modřanech - 102 FÚ pro Prahu 7 - 100 FÚ v Pardubicích - 97 FÚ pro Prahu 6 - 92 FÚ pro Prahu 2 - 89 FÚ pro Prahu 3 - 88 FÚ Ostrava I - 76 FÚ v Ústí nad Labem - 74 FÚ Ostrava III - 71 FÚ pro Prahu 8 - 69 FÚ v Teplicích - 67 Podrobná verze tabulky, dostupná na www.terrinvest.cz, obsahuje vedle počtu provedených kontrol také množství pracovníků jednotlivých finančních úřadů či počet registrovaných fyzických a právnických osob. Podle jednatele Terrinvestu Tomáše Pelikána nejde jen o čistě matematický průměr získaných dat. „V přehledu jsme zohlednili i obvykle delší dobu trvání daňové kontroly u právnických osob, stejně jako údaje o velikosti podnikajících subjektů ve větších městech,“ říká. Zájem o přesun sídla roste Terrinvest se mimo jiné zabývá pronájmem takzvaných virtuálních kanceláří, umožňujících firmám snadno získat sídlo v Praze nebo jiném velkém městě. Právě tyto služby prožívají v posledních letech obrovský nárůst poptávky - podle dalších firem působících v oboru (například Office House, Společnosti Online, Chamr & Partners či Smart Office & Companies) se zájem zvyšuje meziročně o desítky procent. „Jen vloni přesunulo sídlo své firmy 8458 podnikatelů z regionů,“ říká Daniel Lattner, ředitel společnosti Office House, s odkazem na analýzu zpracovanou podle dat Finančního ředitelství pro hlavní město Prahu. NEJČASTĚJŠÍ KONTROLY (podle údajů z let 2005-2008) FÚ v Pacově - 5 FÚ v Náměšti nad Oslavou - 6 FÚ v Blansku - 7 FÚ v Moravských Budějovicích - 7 FÚ v Tišnově - 7 FÚ v Bruntále - 8 FÚ v Bučovicích - 8 FÚ v Moravském Krumlově - 8 FÚ v Sušici - 8 FÚ v Telči - 8 FÚ ve Velkém Meziříčí - 8 FÚ ve Voticích - 8 Změna sídla je ve většině případů pouze formalitou. Na stejné adrese sídlí až desítky různých firem. Ty se dělí o jednu či více sekretářek, které mimo jiné přeposílají došlou poštu nebo přepojují hovory na „skutečné“ sídlo firmy. Měsíční pronájem činí jen několik set korun, v centru Prahy jde už o tisíce (k nejdražším patří pražský Ovocný trh se 6000 korunami měsíčně). Únik před úřady není jediným důvodem papírových změn sídla. Tím druhým je získání lukrativních adres, často v samém centru Prahy nebo krajských měst. Firma tím mnohdy chce působit seriózněji, než kdyby jako své sídlo uváděla neznámou obec. Do zahraničních rájů odešlo 9000 firem**
Nehledě na klesající daňové zatížení v Česku však pokračují i odchody do zahraničních daňových rájů. Jak nedávno uvedla Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA), do některé z takových zemí vloni přesídlilo přinejmenším 740 vlastníků firem působících v České republice.
Více na Aktuálně.cz.