Daňové úniky vyplývající z obchodování s pohonnými hmotami loni dosáhly až dvě miliardy korun. Prodejci podvádějí při platbě DPH a spotřební daně.
Autor: Martin Siebert
Na tuzemském trhu se denně prodávají tisíce litrů nezdaněného benzinu. Nelegální obchodování se nyní údajně stává pro mnoho čerpacích stanic nutností. „Neúměrně levného nezdaněného paliva je na trhu takové množství, že naléhavě ohrožuje firmy, které až dosud nákup takového zboží odmítaly,“ uvedl předseda Sdružení čerpacích stanic ČR Ivan Indráček.
Princip daňových úniků je přitom poměrně chytrý. „Obchodníci s palivy buď daň vůbec nepřiznají, a stát ani neví, že se něco nekalého děje, nebo ji přiznají, avšak zároveň z firmy vyvedou peníze, a tak nemají z čeho daň zaplatit,“ objasnil Indráček. Stát však o tomto problému ví, na podvodníky je ale zatím krátký. Problém spočívá v tom, že k obchodování s pohonnými hmotami není potřeba licence.
Podle vrchního ředitele daňové správy Ministerstva financí Jana Knížka se zakládají řetězce firem, které si vzájemně účtují milionová penále za fiktivní prohřešky. Pokuty často míří do firem sídlících v daňových rájích a v Česku po nich zbudou v podstatě „prázdné slupky“, ze kterých není co brát. Protože se však obchodník k placení daně přihlásil a daň i správně spočítal a pouze postrádá peníze k zaplacení, nejde o trestný čin. „Úmysl, že firma daň nechtěla zaplatit již od začátku, prakticky dokázat nelze,“ vysvětlil Knížek.