Restaurace stejného jména sice v historických klenutých sklepech dávno zaniklé varny funguje už od roku 2011, vařit se tu začalo až předloni. „Jsem zastáncem klasického spodně kvašeného piva,“ vysvětluje zdejší sládek Oldřich Záruba, proč v Dašicích nevaří žádný svrchně kvašený speciál.
Záruba se v pivovarnictví pohybuje od roku 1975, sládkuje nejen v Dašicích, ale i v mnohem větší Chotěboři, kde je jeho hlavní útočiště. Ještě předtím, než se rozjela výroba v Dašicích, vařil proto piva pro tamější restauraci ve své domovské varně. „Je tam sice kapku jiná voda, ale velký vliv to nemělo,“ líčí okamžik, kdy svou recepturu přenesl do Dašic. Díky moderním vymoženostem může tamější výrobu sledovat i ze „svého“ chotěbořského pivovaru. „Na technologii se můžu dálkově připojit a kontrolovat ten proces,“ popisuje Záruba. Pivovar by mohl dodávat i do jiných restaurací, ale především během jara a léta to není z kapacitních důvodů možné. Restaurace je totiž vyhlášeným svatebním místem. A proto na desítku či dvanáctku Oldřicha Záruby nenarazíte jinde než přímo v restauraci Dašické sklepy.
Zdejší desítku sám sládek charakterizuje jako lehké pivo připravené především pro osvěžení cyklistů, kterých se po rovinkách okolo Dašic v teplých měsících prohání hodně. Pivo se 3,9 procenta alkoholu slabě voní sladem, v chuti příliš nerezonuje hořkost ani říz. Jde o výčepní pivo určené především k osvěžení nebo jako doplněk k zapití jídla. To Dašický ležák ozdobený 4,8 procenta alkoholu poslouží jako dobrý důvod k delšímu posezení. Provází jej silný sladový odér, hned první doušek odhaluje plnost ležáku, ve svěží chuti se silně dere na povrch i hořkost. Pivo má velmi dobrou pitelnost.
Pivovar Dašice Komenského 27, Dašice Sládek: Oldřich Záruba