Zájemci se chovají nestandardně
PRAHA (il) – Dva zájemci o koupi Unipetrolu, Shell a maďarský MOL se v soutěži chovají nestandardně. Zdá se, že organizátorům tendru se situace vymyká z rukou. MOL na svém seznamu účastníků data-roomů a manažerské prezentace ve Spolaně uvedl dva generální ředitele skupiny BorsodChem, velkého konkurenta Spolany, kteří neměli podepsanou dohodu o mlčenlivosti. Na druhé straně v due diligence týmu společnosti Shell není ani jeden její zástupce, ale jsou tam poradci, právníci a manažeři podniku KazMunajGaz, který byl ze soutěže českou vládou ze strategických důvodů vyloučen. Fond národního majetku (FNM), ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu obdržely minulý pátek od vedení Unipetrolu dopis, který na tyto skutečnosti upozorňuje a žádá je o „příslušné kroky ve smyslu transparentnosti a korektnosti celého privatizačního procesu tak, aby nebyla ohrožena konkurenceschopnost, a tím i hodnota Unipetrolu“.
Na seznamu účastníků manažerské prezentace ve Spolaně a seznamu pro přístup do data-roomů byli uvedeni generální ředitel BorsodChemu László F. Kovács a šéf ostravské firmy MCHZ-BorsodChem Alexander Pálffy, oba jako zástupci MOL DD Group ve funkcích „direktor“ (DD je zkratka pro due diligence). Ale BorsodChem, který vlastní ruský Gazprom, není součástí skupiny MOL. BorsodChem sice dříve projevil zájem o Unipetrol, ale nepodal žádnou nabídku, neohlásil a ani jinak nezveřejnil vytvoření konsorcia s jakýmkoliv zájemcem ze short-listu. „Pokud manažeři BorsodChemu podepsali dohodu o mlčenlivosti, mohou být součástí týmu pro due diligence,“ uvedl místopředseda FNM Pavel Kuta. Podle informací týdeníku EURO oba Maďaři takovou dohodu podepsanou neměli, učinili tak až po intervenci ze strany vedení Unipetrolu. BorsodChem je silným konkurentem Spolany. Unipetrol si nepřeje, aby jeho ředitelé – byť jako soukromé osoby ve službách firmy MOL - získali exkluzivní informace o svém konkurentovi.
V případě firmy Shell se jedná o podobný problém. Ve svém týmu na due diligence a na manažerské prezentace nemá jediného zástupce, jsou tam jen experti (celkem 21) pracující pro KazMunajGaz: lidi z poradenského konsorcia Ernst et Young/SoGe/Komerční banka, z právní kanceláře Norton Rose a pět kazašských manažerů. Shell z nevysvětlených důvodů zřejmě pověřil provedením due diligence v Unipetrolu lidi, kteří pracují pro Kazachy. „Jestliže vláda ČR nesouhlasila s přítomností této společnosti na short-listu, a to ze strategických důvodů, pak z logiky věci by měly být učiněny kroky zamezující obcházení tohoto rozhodnutí,“ uvádí dopis Unipetrolu.
„Dosud panují neuzavřené diskuse na téma uvolňování informací investorům. Na těchto příkladech pouze dokumentuji odpovědnost vedení Unipetrolu při uvolňování supercitlivých informací. Jsem si jist, že tím, že tyto informace nebudou uvolněny, naopak cena za majetkový podíl v Unipetrolu stoupne, neboť nebude poškozena konkurenceschopnost jeho podniků,“ uvádí šéf holdingu Pavel Švarc.