Pozavírat korupčníky, do konce června vše napravit a od září zase zvesela čerpat peníze z eurofondů. I když se ministerstva pro místní rozvoj a financí budou snažit sebevíc, je nepravděpodobné, že vše proběhne takto hladce. Zlepšení kontroly a auditů může snad částečně odstranit největší excesy, které vidíme v severních a středních Čechách.
Roztříštěnost eurofondů v tomto rozpočtovém období je ale systémovým kiksem, který nelze před rokem 2014 zásadně vylepšit. Politika vlády tedy musí být velmi skromná: zachránit, co se dá. To reálně především znamená pokusit se přesunout rozpočtované prostředky z nefunkčních a rozkradených programů do těch alespoň trochu fungujících.
Pokud se zdaří iniciativa belgického europoslance Derka Eppinka, jednou si o tom všem přečteme ve vyšetřující zprávě Evropského parlamentu. Na počátku by totiž muselo být detailně vysvětleno, kdo vytvořil tak absurdní systém, ve kterém se pak jako ryby ve vodě mohli pohybovat lidé typu Davida Ratha.
Třeba by se evropským vyšetřovatelům podařilo odhalit, co je Čechům dosud utajeno: proč vláda Jiřího Paroubka (s dnešním šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou na postu ministra financí) schválila něco tak sebevražedného, jako je Národní rozvojový plán, závazný jízdní řád pro čerpání eurofondů až do roku 2013.
Čtěte také:
Peníze z EU dál netečou, program Severozápad čeká stop
Brusel zahájí na severu Čech první audit dotací
Jestliže do roku 2006 stačil jeden program pro průmysl, nyní podnikatel v jednom inovuje, ale inovace vyvíjí zase v jiném. Jestliže tehdy se osvědčil jeden program pro lidské zdroje, nyní se v jednom podporuje zaměstnanost, ve zcela jiném však vzdělávání zaměstnanců. A tak dále. Pravou zkázou však bylo rozdělení fungujícího společného regionálního programu do gescí jednotlivých hejtmanů a jejich spřízněných klik.
Zda jsou větším průšvihem špatně nastavené národní programy, nebo ty regionální, příliš blízké lokálním kmotrům, nelze soudit. Pozastavenou certifikaci mají jak jedny, tak druhé. Svalovat všechnu vinu na socialisty ale nejde.
Eppink by se ve zprávě evropských vyšetřovatelů také jistě dočetl, že máslo na hlavě má i ODS, s jejíž europoslanci se tolik přátelí ve Štrasburku. Když v roce 2006 nastoupila do vlády ODS, podporovala, jak se jen dalo, převod peněz z centra na regiony, kterým v té době takřka výhradně vládla ODS. Dostatečná kontrola a audit však nikoho nezajímal.
V aktuálním vyvrcholení eurofondové tragédie si tedy frakce politické elity nemají co vyčítat. Pravicová vláda i socialističtí hejtmani se nyní musejí alespoň pokusit zachránit miliardy pro ty lépe fungující programy. A co nejdříve se shodnout na omezení počtu národních programů a převedení regionálních programů opět pod jednu střechu. Pak snad bude ČR moci čerpat peníze z Bruselu bez ostudy.