Při pohledu na aktuální ekonomické a politické dění můžeme snadno nabýt dojmu, že je vše při starém. Ve Spojených státech mají demokraté svého staronového prezidenta, který i přes dlouhodobě zvýšenou míru nezaměstnanosti a narůstající veřejný dluh obhájil pozici. Americké akciové trhy reagují oslabením ke svému dvousetdennímu průměru, jenž funguje jako dobrý ukazatel podpory, nebo naopak rezistence.
V Evropě pokračuje dalším dílem seriál o dluhové krizi a možném vystoupení Řecka z eurozóny, které podle analytiků Citi může v následujících dvanácti až osmnácti měsících nastat s šedesátiprocentní pravděpodobností.
Překvapující není asi ani zpráva o tom, že v Evropě již několikátý měsíc nastává kontrakce v objemu poskytnutých úvěrů, neboli téma oddlužování je stále in. V Číně bylo tento týden zvoleno po deseti letech nové vedení, od něhož se očekává konsenzus nad pokračováním klíčových strukturálních reforem před plenárním zasedáním na podzim příštího roku.
Suma sumárum i přes ultra uvolněný přístup centrálních bank, které se snaží podpořit ekonomiky za každou cenu, jedná se v zásadě o status quo. Nedávný vývoj tak nepřináší zásadní rizika do výhledu analytiků na hlavní třídy aktiv.
Situace může nahrávat investorům, kteří hledají příležitosti mimo tradiční akciový nebo dluhopisový trh. Do popředí zájmu se dostávají krátkodobé instrumenty využívající pohybů na měnových trzích. Ty sice nevykazují tak silné a setrvačné trendy, jako vídáme u akcií nebo dluhopisů, nicméně díky neotřelým krokům centrálních bankéřů nabízejí minimálně zajímavé příležitosti, které je dobré sledovat.
Příkladem může být poslední vývoj české koruny, která díky své pozitivní závislosti na celkovém tržním sentimentu a snižujícímu se úrokovému rozdílu vůči hlavním zahraničním měnám již třetí týden oslabuje. Pro investory, jejichž produkty staví na oslabení koruny, to je více než dobrá zpráva.
Čtěte také:
Euforie akcií nad Obamou vydržela chvilku
Miroslav Singer: Kurz koruny je nevyčerpatelný nástroj, může být slabší a slabší
Intervence ČNB Česku z recese nejspíš nepomůžou
Autor je analytikem Citibank