Pivovarnictví Na český pivní trh se po téměř devíti letech vrací děčínský Kapitán. Světlou jedenáctku společně s polotmavým čtrnáctistupňovým Admirálem začne příští rok v obnoveném děčínském minipivovaru vařit pivní stylista a spoluzakladatel varnsdorfského pivovaru Kocour Jan Kočka. „Plánovaný výstav se pohybuje kolem dvou tisíc hektolitrů a nechceme vařit pouze tyto dvě značky,“ tvrdí Kočka.
A dodává: „Chceme vařit rozmanité druhy piva, se kterými se v Čechách běžně nedá potkat.“ Jako příklad uvádí piva dozrávající v dubových sudech, v nichž předtím zrál bourbon, whisky a koňak.
Děčínský minipivovar bude součástí velkého multifunkčního centra na celkové ploše 22 tisíc metrů čtverečních v areálu bývalého pivovaru v Podmoklech, jehož stavba byla zahájena loni. „Multifunkční centrum se bude jmenovat Centrum Pivovar Děčín,“ říká Vojtěch Ryvola, jeden ze spolumajitelů areálu.
„Očekáváme, že celkové náklady na vybudování centra se budou pohybovat kolem 780 milionů
korun,“ dodává Ryvola. Ačkoli Kapitána bude možné ochutnat na děčínských pivních slavnostech již na začátku listopadu, na ostrý start minipivovaru bude muset ještě počkat. „Otevření plánujeme na začátek dubna příštího roku, kdy se současně s ním otevře celé multifunkční centrum,“ vysvětluje Kočka.
Zrod děčínského minipivovaru potvrzuje současný trend popularity vaření piva v malém. Každý měsíc v Česku vzniknou dva až tři nové minipivovary, takže jejich počet se nyní pohybuje kolem 250. Růst počtu minipivovarů před časem v médiích komentoval i generální ředitel pivovaru Bernard Stanislav Bernard, podle něhož Česko už v poměru minipivovarů na počet obyvatel předstihlo tradičně silné Německo.