Deficit veřejných financí České republiky v loňském roce podle metodiky ESA 95 dosáhl 124,2 miliardy korun, což představuje 3,7 procenta hrubého domácího produktu. Dnes o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek.
Foto: Jakub Stadler
„Všechno nasvědčuje tomu, že původní cíl vlády dosáhnout salda vládního sektoru v poměru k HDP ve výši 4,6 procenta jsme splnili s velkou rezervou. Aktuálně jej odhadujeme na 3,7 procenta HDP,“ uvedl Kalousek. V absolutním vyjádření by v metodice ESA 95 činil schodek státního rozpočtu, jako část veřejných rozpočtů, 124,2 miliardy korun.
Hospodaření pozitivně ovlivnily úspory, které vláda schválila již v létě 2010. „Celkem se jednalo asi o 70 miliard korun, přičemž čtyři pětiny z toho jsme realizovali na výdajové straně. Bez těchto úspor by deficit státního rozpočtu v hotovostní metodice převyšoval 200 miliard korun,“ upozornil Kalousek. V roce 2011 se podle něj také projevily některé mimořádné vlivy, jako například o pět miliard vyšší odvod do rozpočtu Evropské unie na základě vyššího přepočteného HDP podle Českého statistického úřadu.
Deficit státního rozpočtu v hotovostní metodice bez vlivu prostředků z Evropské unie se odhaduje na cca 130 miliard korun. „Financování programů EU probíhá na základě předfinancování zdroji ze státního rozpočtu. To působí jako určitý „polštář“ ve prospěch příjemců dotací, nicméně také vytváří rizika pro státní rozpočet v případě zdržení plateb z EU, což se stalo právě v loňském roce,“ připomněl ministr financí. V roce 2011 byly totiž pozastaveny certifikace plateb pro operační programy Doprava, Životní prostředí a ROP Severozápad Ústeckého a Karlovarského kraje. Platby nyní nejsou propláceny ani u programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. „Díky problémům v těchto programech se schodek prohloubil asi o 12,8 miliard korun, tedy o 7,8 miliardy korun oproti schválenému rozpočtu,“ dodal ministr Kalousek.
Podle náměstka pro veřejné rozpočty Jana Gregora se národní část rozpočtu vyvíjela lépe, než se očekávalo. „Výpadky v daňových příjmech byly víceméně kompenzovány úsporami v oblasti úrokových nákladů ze státního dluhu. Vlivem potíží při čerpání z evropských fondů ale schodek státního rozpočtu dosáhl v hotovostní metodice 142,8 miliardy korun.“