Menu Zavřít

Den energetické nezávislosti

20. 7. 2009
Autor: Euro.cz

Až bude jednou historie s odstupem hodnotit české předsednictví EU, budou nejspíše zapomenuty všechny trapasy a lapálie.

Autor: Jakub Stadler

Bude to připomínáno jako předsednictví, jemuž se podařilo prolomit ledy zamrzlého projektu plynovodu Nabucco a otevřelo zemím střední a východní Evropy cestu k jiným než ruským zdrojům energie. Zároveň se tak oslabil vliv Ruska na jeho satelity ve střední Asii.

Podpis dohody o výstavbě plynovodu s Tureckem je sice jen první, ale naprosto klíčový krok, o němž se marně jednalo celé roky a den podpisu dohody je takovým malým dnem energetické nezávislosti.

Situaci změnila krize

Stará Evropa o tento projekt nestála. Německo má své historicky exkluzivní vztahy s Ruskem a staví s Gazpromem podmořský plynovod North Stream. Ostatní země necítí takovou závislost, protože mají alternativní zdroje plynu buď ze severní Evropy, nebo disponují odpařovacími stanicemi v přístavech, do nichž vozí zkapalněný plyn tankery. Navíc Turecko si kladlo nemalé požadavky týkající se nároků na část kapacity potrubí a mělo i různé politické požadavky.

Plynová krize na počátku roku však pozměnila situaci. Když shodou náhod v EU zrovna předsedalo Česko, které mělo prosazení tohoto projektu mezi svými prioritami, bylo zaděláno na úspěch. Rusko přišlo o svou pověst spolehlivého dodavatele, stejně jako Ukrajina už není tou solidní a seriózní zemí.

Už samotná dohoda s Tureckem má potom svůj praktický užitek na chování těchto dvou zemí. Určitě není náhoda, že ruský premiér Vladimír Putin rychle zapomněl na své výhružky o opětovném uzavření kohoutů kvůli pokračujícím sporům o ukrajinské dluhy za plyn a lednová krize se v červenci neopakuje a jen tak asi opakovat nebude.

Gazprom má problémy

bitcoin_skoleni

Přesto je třeba vnímat, že ještě není položen ani metr potrubí a Rusové se budou snažit politickými jednáními i různými obchodními kroky výstavbu Nabucca oddálit či dokonce zastavit. Evropská komise by však měla v razantním prosazování projektu pokračovat.

Nelze přehlédnout, že ani nové ruské plynovody se nestaví nějak zvlášť plynule a Gazprom má kvůli krizi problémy s jejich financováním, ale i s financováním investic do těžby plynu, a tak by se mohlo stát, že Rusko nemusí být schopno ani při největší ochotě a vstřícnosti pokrýt v tuhých zimách evropskou spotřebu.

  • Našli jste v článku chybu?