Menu Zavřít

Depresi střídá mánie

16. 11. 2020
Autor: Euro.cz

Volatilní bitcoin začíná lákat i velmi konzervativní investory Nejznámější kryptoměna bitcoin se poprvé od roku 2017 přehoupla přes hranici 15 tisíc dolarů. Před třemi lety virtuální měna strmě rostla, nadšení ale následně vystřídal tvrdý pád. Tentokrát růst živí i zájem investičních veteránů, jako je třeba manažer ze světa hedgeových fondů miliardář Howard Morgan.

Koronavirová pandemie sice v březnu otřásla světovými trhy a srazila hodnotu bitcoinu na minimum, od té doby ale digitální aktivum posílilo více než na trojnásobek. Na začátku listopadu hodnota překročila hranici 15 tisíc dolarů a kolem této mety se držela celou první polovinu měsíce.

Ostrý nárůst posledních dní silně připomíná euforický konec roku 2017, po němž následoval propad do hlubin, v nichž bitcoin setrval téměř dva roky. Tato volatilita spojená s nekoordinovanou regulací a občasnými případy podvodů a krádeží v některých investorech stále zanechává značnou skepsi.

Stále více jich ale začíná vlastní nedůvěru překonávat. Nechávají se zlákat vidinou vysokých zisků a povzbuzují je rovněž příklady velkých traderů z konvenčních trhů, kteří již do světa kryptoměn vstoupili.

Chce to pevné nervy

Spoluzakladatel hedgeového fondu Renaissance Technologies (RenTech) Howard Morgan tvrdí, že jeho sázka na málo známou společnost obchodující s kryptoměnami dalece překonala zisky Medallionu, interního zaměstnaneckého fondu spadajícího pod RenTech. Jeho investice do kryptoměnového hedgeového fondu BlockTower z amerického Connecticutu byla „podstatně výkonnější“ než investice fondu Medallion během posledních dvou let. Zároveň ale dodává: „Přes kryptoměny si možná vydělám dvakrát tolik, aie z tradičních hedgeových fondů nemám tak neklidné spaní.“

Block Tower založili v roce 2017 Matthew Goetz, bývalý zaměstnanec Goldman Sachs, a Ari Paul, který dříve pracoval jako obchodník s opcemi u společnosti Susquehanna. Zakladatelé tvrdí, že používají osvědčené hedgeové strategie a využívají i opčního obchodování a hotovostních transakcí. Odmítli ale prozradit detaily o úspěšnosti svých operací či spravovaných investicích.

Hedgeové fondy zaměřené na kryptoměny letos své klasické konkurenty výrazně překonaly. Fondy, které investovaly do akcií a dalších konvenčních aktiv, měly mezi letošním lednem a koncem září návratnost okolo 3,2 procenta. Oproti tomu společnosti zaměřené na virtuální měny během stejného období podle dat shromážděných společností Eurekahedge dosáhly 63 procent.

Ale chce to skutečně silné nervy, protože ne vše v průběhu roku tomuto vývoji napovídalo. V březnu cena bitcoinu zamířila prudce dolů, šlo o událost označovanou mezi kryptoměnovými fondy jako „krvavá lázeň“. V průběhu měsíce ztratil celý kryptoměnový trh 26 procent své hodnoty, jak uvádí statistika společnosti HFR.

investoři na tahu

Stejně jako mnoho dalších okusil tyto březnové otřesy i Howard Morgan. Z jeho investičních sázek na pět kryptoměnových hedgeových fondů „některé vyšly, některé ne“, jak prozrazuje. Napadení jednoho z jeho kryptoměnových účtů ho navíc stálo 50 tisíc dolarů a i kvůli tomu zmiňuje kybernetické útoky a nedostatečnou regulaci jako hlavní investiční rizika.

Ohledně budoucnosti bitcoinu ale zůstává optimistou. „Ve světě hedgeových fondů a kvantitativních obchodů se pohybuji dlouhou dobu a přijde mi, že koncept kryptoměn jako investičního nástroje může být zajímavý. Řekl jsem si, že zkusím zjistit, jestli se s tím dá nějak účinně obchodovat, a uvidí se, jak to bude vypadat za rok za dva,“ dodává.

Obchodování s kryptoměnami se v posledních letech stává čím dál běžnější. Svůj první bitcoinový fond, určený pro bohaté investory, v srpnu spustila Fidelity Investments. I RenTech již dříve během letošního roku prozradil, že Medallion zkusí své štěstí v kryptoměnovém světě za použití futures kontraktů poskytnutých společností CME Group. Další z hedgeových veteránů Paul Tudor Jones, který byl ohledně bitcoinu dříve kritický, zatímco dnes neskrývá své nadšení, tvrdí, že letošní oživení této virtuální měny bylo pouze „první kolo“.

Na scénu se rozhodly vstoupit například také některé obří traderské firmy z dluhopisových trhů. Joshua Younger, analytik z JP Morgan, odhaduje, že zhruba 80procentní podíl na kótování cen na kryptoměnovém trhu mají obchodní firmy s vysokou frekvencí obchodů. Na trhu, kde se obchodují americké vládní dluhopisy, je to velmi podobné. Podle Youngera to dodává trhu virtuálních měn jistou stabilitu.

WT100

„Posledních pár měsíců bylo pro kryptoměnový trh zátěžovým testem. Ale vyšel z toho víceméně dobře,“ píše Younger v analýze z letošního června. „Spíše než jako s uchovatelem hodnoty se s nimi obchoduje jako s rizikovými aktivy typu akcií. To je oproti předešlým rokům významná změna,“ uzavírá. • © 2020 The Financial Times Limited

  • Našli jste v článku chybu?