Vláda schválila novelu občanského zákoníku, která řeší vztahy mezi nájemníky a pronajímateli bytů po skončení regulace nájemného. Pokud se nájemníci a vlastníci bytů nedohodnout na výši nájemného, bude moci nájemné určit soud.
Foto: Martin Siebert
Vláda dnes schválila návrh novely občanského zákoníku, která má změnit paragrafy týkající se bydlení. Na tiskové konferenci po schůzi kabinetu to řekl premiér Petr Nečas. Nová úprava zákoníku má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení regulace nájemného.
“Návrh upravuje dosud nevyvážený vztah mezi nájemníky a pronajímateli,“ uvedl předseda vlády.
Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci podle návrhu obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Pro lepší orientaci soudů, ale především nájemců a pronajímatelů, připravuje MMR cenové mapy nájemného, které mají sloužit jako vodítko při hledání dohody. K dispozici však budou zřejmě až v únoru příštího roku.
Téma: Deregulace nájemného |
- Nájmy utržené ze řetězu
- Ochrana nájemníků po evropsku
- Hejtman Hašek: Prohraných arbitráží se neobávám
Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.
MMR chce v návrhu také omezit přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka a nájemníci podle novely budou muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí navíc. Návrh považuje pobyt do dvou měsíců za návštěvu, kterou není nutno hlásit. Pokud se blíží pobyt návštěvy k hranici dvou měsíců, je podle MMR povinen nájemník konat a návštěvu jít řádně nahlásit.
V případě přechodu nájemného na dědice po smrti nájemníka omezuje návrh trvání takto převedeného nájmu na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 75 let a nezletilé.