PRAHA (men ) – Pro realitní poradce a makléře v České republice byl uplynulý rok jedním z nejúspěšnějších. Objem dokončených investičních transakcí vzrostl na 750 milionů eur. V roce 2002 dosáhl tento ukazatel 105 milionů eur. „Pro tento masivní nárůst existuje několik důvodů. Na trh přichází mnohem více peněz, hlavně z Německa, Rakouska, USA a v poslední době z Irska,“ tvrdí Angus Wade, ředitel skupiny kapitálových trhů mezinárodní realitní společnosti Jones Lang LaSalle. Wade dodává, že dříve byl k dokončení obchodu potřeba rok, dnes se tato doba zkrátila na sedm až osm týdnů. Developeři také zaznamenali, že je na trhu dostatek peněz a nabídka realit je mnohem širší. „To se ale týká především Prahy, kterou považují investoři za bezpečnější pro své obchody než jiná města v České republice,“ doplňuje Wade.
Vstup do Evropská unie se zřejmě na objemu realitních obchodů nijak významně nepodepíše. Všichni totiž počítali dopředu s tím, že se Česká republika stane členem EU. „Myslím, že vývoj bude pokračovat podobně jako loni,“ tvrdí Wade. Nicméně očekává, že se v Česku objeví nové realitní fondy, které budou mít zájem zde investovat.
Největší zájem ze strany investorů je o bezpečné obchody. „Hledají kvalitní objekty, s mezinárodními nájemci, kteří mají dlouhodobé nájemní smlouvy,“ vysvětluje Angus Wade. Nabídku těchto budov považuje stále za nedostatečnou. „Když se prodává kvalitní objekt, zájem má i deset kupců,“ říká. To je také jednou z příčin rostoucích cen komerčních nemovitostí.