„Už v květnu jsem oznámil premiéru Nečasovi, že nechci zůstat dlouhodobě ve funkci předsedy dozorčí rady ČEZ. Deset let práce ve firmě je docela dost a je čas na změnu. Byli jsme dohodnuti, že skončím k začátku září. Jenže pak byla v politice trochu turbulentní doba a já jsem nechtěl odcházet tak, aby to vypadalo, že je to vůle někoho jiného a ne moje. Proto jsem si vybral den, kdy začínají volby a bude se měnit vláda, aby bylo jasné, že je to můj zcela dobrovolný krok,“ vysvětluje Roman.
Při ohlédnutí za svou prací pro energetický gigant netěší Romana nejvíc ani dividendy, ani zisk. „Hrdý jsem především na to, že ČEZ je dnes nejatraktivnějším zaměstnavatelem pro studenty. Za poslední čtyři roky jsme se stali třikrát číslem jedna a porazili jsme Google a Škodu Auto. To by se nemohlo stát, kdyby se v celé firmě nezměnila firemní kultura. Když jsem nastoupil, byla tady spousta báječných lidí, kteří by pro ČEZ dýchali a nebránili se změně, když měli pocit, že je to ve prospěch firmy, i když na to třeba nakonec doplatili a přišli o práci. To, kde dnes ČEZ je, je z velké části jejich zásluha,“ uvědomuje si.
Výhledy firmy proto vidí Roman optimisticky, byť připouští, že jak to bude fungovat, záleží už mnohem více na Bruselu než na managementu či českém státu. Tvrdí, že ČEZ je na budoucnost připraven asi nejlépe ze všech evropských energetik. Argumentuje největším poměrem hrubého zisku na tržbách, dobrým zdrojovým mixem a modernizovanou výrobní bází. „Firma je mnohem efektivnější než před lety, propustila tisíce lidí a funguje jako standardní moderní energetická společnost,“ je přesvědčen.
Celý rozhovor najdete v dnešním vydání týdeníku Euro
Čtěte také:
Romanova éra v ČEZ skončila. Opustil dozorčí radu
Firmy kolem bývalého šéfa ČEZ rozjíždějí realitní byznys
Vodrážka chce Martinu Romanovi překazit stavbu věží v Praze na Lužinách