Menu Zavřít

Design, který pomáhá

4. 6. 2011
Autor: profit

Šikovné nápady designérů nám zjednodušují každodenní život. Někdy ale mohou mít cenu zlata. To v případech, kdy usnadní život zdravotně postiženým či starším lidem se zhoršenou motorikou. Právě pro ně v rámci studentské soutěže Finezza Design Contest 2010 vznikla řada praktických projektů. Převážná část z nich ale zatím na sériovou výrobu čeká.

Design, který pomáhá

Foto: Finezza Design Contest 2010

Studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol se zaměřením na design, architekturu nebo zdravotnictví měli vymyslet část nábytku nebo předmět denní potřeby, který by zvýšil komfort pacienta s pohybovým či zrakovým omezením. Odborná porota pak ocenila především multifunkční vozík Trilobitmotion Jana školy ze zlínské Univerzity Tomáše Bati, který lze variantně využít třeba k jízdě na kole, k lyžování nebo k zimnímu a letnímu bruslení.

Prodloužená ruka

Další zajímavé studentské návrhy využijí kromě pohybově postižených i starší nebo slepí a slabozrací lidé. Třeba lidem s problémy s páteří je určena lžíce na boty Jitky Koucké. Její dvojitou, 48 centimetrů dlouhou lžící si můžete botu podat, a při obouvání navíc přidržet. To vše bez zbytečného ohýbání. K rozevření čelistí slouží pružina, k přidržení boty pak gumová záklopka. „Lžíce je optimální i jako univerzální podávadlo na cokoli,“ říká ke svému výrobku Jitka Koucká. „Jeden porotce si v průběhu prezentace dělal legraci, že si lžíci pořídí, i když nemá problémy se zády, protože si s ní bude podávat noviny ze stolu.“ První zkušební model Jitka Koucká nejprve „testovala“ na sobě, později jí k doladění parametrů pomáhala babička, která problémy s páteří má.

Křeslo, ve kterém si budete lebedit

Navrhnout hezké křeslo není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Nejsou to jen čtyři nohy, opěrák a sedák. Židle musí být především stabilní a pohodlná. A když jde o židli pro seniory, hrají tu roli další faktory, třeba multifunkčnost a hygienické požadavky,“ vysvětluje svůj záměr autorka bronzového návrhu soutěže Hana Jindrová, která uspěla s křeslem pro seniory Lebeda. Křeslo vyvíjela ve spolupráci s firmou, která se na výrobu sedacího nábytku pro seniory specializuje. S těmi, kteří Lebedu budou používat, své modely také konzultovala. Kromě úspěchu v soutěži Finezza Design Contest Hana Jindrová s Lebedou uspěla i jinde.

V roce 2010 za něj získala cenu Dobrý studentský design. Detailů, kterými zaujalo křeslo různé poroty, je víc. Je například stohovatelné. V opěrkách jsou připravené otvory pro nasazení jídelního tácu, na jeho bok lze zavěsit kapsa, která může jinak sloužit jako odepínatelná taška. Z boční strany křesla je možné vysunout malou poličku, která poslouží k odložení drobných věcí nebo skleničky. Na Lebedu bez potíží přichytíte invalidní hole a bude se vám s ním dobře manipulovat. Zadní nohy jsou totiž opatřeny kolečky, která se dostanou na zem v momentě, kdy křeslo nakloníte do úhlu většího než 20 stupňů. Jako stojící je tedy Lebeda bezpečné a stabilní, v případě náklonu se mění ve variabilní pojízdné křeslo. „Křeslo jsem navrhovala pro firmu, která je chce sériově vyrábět, takže se těším, až uvidím spokojené stařečky, jak si v něm lebedí,“ dodává Hana Jindrová, studentka Fakulty umění a designu z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

bitcoin_skoleni

Praktické knoflíky

Sladit své oblečení podle barev či je podle nich rozdělit před praním je pro většinu z nás samozřejmé. Pro slabozraké či slepé je to ale problém. Právě jim mohou pomoci rozlišovače barev Michaely Tóthové, další studentky Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. „Tvar a barevnost knoflíků jsou odvozeny od toho, jakou barvu mají představovat. Mají asociační charakter, zejména proto, že většina nevidomých zrak ztrácí postupně. Když se řekne žlutá, každý z nás si představí slunce – žhnoucí kouli,“ vysvětluje autorka. Každý knoflík, který může sloužit i jako brož, je navíc opatřen Braillovým znakem prvního písmena dané barvy.

  • Našli jste v článku chybu?