Menu Zavřít

Designové šílenství

18. 4. 2017
Autor: Euro.cz

Jak navštívit Milán během Salone Internazionale del Mobile a nezemřít

Všechny cesty možná vedou do Říma, ale ne v ten dubnový týden, kdy se v Miláně už 56 let koná nejvýznamnější světový veletrh designu, nábytku a bytových doplňků - Salone del Mobile a s ním spojené akce rozeseté po celém městě.

V době konání tzv. design weeku se do Milána sjede celý svět, prudce stoupnou ceny letenek, ubytování lze těsně před zahájením veletrhu sehnat jen s vynaložením mimořádného úsilí a peněz a rezervace ve vyhlášených restauracích je třeba dělat měsíce dopředu.

I tak to stojí za to. V tomto roce se veletrh konal od 4. do 9. dubna. Letošního ročníku se zúčastnilo přes dva tisíce vystavovatelů na ploše přesahující 200 tisíc metrů čtverečních. Jednotlivými expozicemi prošlo přes 300 tisíc návštěvníků ze 165 zemí světa.

Nemusíte být odborníky v oboru nábytkového designu, aby vás veletrh uchvátil. Potřebovat ale budete čas, trpělivost a pohodlné boty. V době design weeku jsou tenisky přípustnou obuví i na VIP večírcích, které pořádají jednotliví vystavovatelé k prezentaci svých instalací. Pak už stačí jen dobré plánování. Hlavní program se odehrává na výstavišti neboli Fieře na kraji města, které je snadno dosažitelné metrem. Na cestu z centra počítejte 30 minut a pamatujte, že je potřeba si koupit dražší lístek za 2,50 eura.

Součástí veletrhu jsou vedle „il Salone“ také další expozice, v sudých letech je to výstava koupelen a kuchyní, v lichých zase svítidel a kancelářského nábytku. K tomu všemu patří i tzv. SaloneSatellite, kde se představují noví tvůrci a designéři mladší 35 let a vstup na něj je zdarma.

A upřímně, k vidění je tu tolik krásných věcí, že se vyplatí vyhradit si na něj čas. Pokud si zapamatujete pár jmen, s velkou pravděpodobností je za několik let uvidíte v hlavní části veletrhu.

Nesnažte se stihnout všechno

Na výstavišti je celkem 24 hal ve dvou patrech a mezi nimi nespočet stánků s občerstvením a restaurací.

Abyste viděli vše, museli byste tu být od rána do večera po celou dobu konání veletrhu. Je tedy dobré vědět, co chcete zhlédnout, protože všechno jednoduše stihnout nelze.

Letos přitahovaly spoustu pozornosti haly 13 a 15, ve kterých se v rámci veletrhu svítidel Euroluce představovali výrobci osvětlení z celého světa. Opravdu plno bylo v instalaci společnosti Flos, přestože byla jednou z největších. Skoro to vypadalo, jako by tam rozdávali světla zdarma. Nerozdávali nic, ale byla tu k vidění například fantastická kolekce osvětlených zrcadel La Plus Belle navržená Philippem Starckem a inspirovaná Sněhurkou a otázkou zlé královny: „Řekni mi, zrcadlo, kdo je na světě i v zemi zdejší, kdo je nejkrásnější?“ Flos má od loňského roku v Praze vlastní showroom, takže se s jejich produkty můžete seznámit i u nás.

Haly 16 a 20 byly plné designového sedacího nábytku, kterému už roky dominují italští výrobci. K vidění tu bylo nepřeberné množství gaučů, židlí, křesel, venkovního nábytku nebo i univerzální plastový houpací koník na doma i ven. Nechyběly expozice známých jmen, jako jsou Kartell, Magis, Vitra, Moroso, Classicon či Poltrona Frau, které představily novinky pro letošní rok.

České zastoupení

Na Fieře bývá každý rok i významné české zastoupení. Letos se, jako v předchozích letech, předvedli v rámci expozice Euroluce dva nejvýznamnější čeští výrobci v tomto sektoru. Preciosa s dechberoucí instalací Cultivation of Chandeliers, plnou křišťálu, živých květin, tradice i moderního pojetí lustrů, a Lasvit se svou pestrou Laternou Magikou, v rámci které při příležitosti desátého výročí společnosti představil i nejikoničtější svítidla ze své nabídky. Nechyběla ani progresivní a stále více se prosazující Bomma, která vedle vlastních svítidel a nápojového a dekoračního skla vyrábí i skleněné a křišťálové komponenty pro významné světové značky. Velkou pozornost návštěvníků přitahovala rovněž expozice společnosti Brokis, která ve sklárně Janštejn obnovila tradici foukání skla a v Miláně uvedla novou kolekci lamp známé české designérky Lucie Koldové pod názvem Macaron. Spolu s ní i netradiční závěsná svítidla kolekce Knot, kombinující foukané sklo a režné lano zakončené uzlem, který sklo drží.

Veletrhu se tradičně účastnil i český výrobce nábytku Ton, který tu mimo jiné představil svou první celočalouněnou kolekci Alba od designéra italského původu Alexandra Guflera. Kolekce čítá židli, křeslo a lounge křeslo, jejichž pojícím prvkem je shodný tvar sedáku a konstrukce z masivního dřeva, na kterou se dají připevnit různé typy opěrek. V rámci expozice připravené ministerstvem průmyslu a obchodu se představilo dalších šest menších českých tvůrců, kteří si u nás už vybudovali jméno a teď už jim zbývá jen dobýt svět. Mezi nimi nechybělo studio Qubus v čele s Jakubem Berdychem, jehož svítidla byla zastoupena i v rámci instalace Lasvitu, studio Dechem rovněž navazující na českou sklářskou tradici, které tu prezentovalo svá svítidla a vázy. Helena Dařbujánová v rámci Czech Selection do Milána přivezla toaletní stolek Audrey a kolekci zrcátek Audrey, které jsou součástí její Dámské ložnice.

Buďte klidně mimo

Mimo výstaviště se ale odehrává neméně zajímavá část design weeku, a to nejen každodenní večírky vystavovatelů. Tzv. Fuorisalone neboli „Mimovýstaviště“ jsou menší expozice jak přímo v historickém centru města ve čtvrti Brera, tak v bývalé industriální části soustředěné kolem via Tortona. Pokud nechcete trávit čas chozením po jednotlivých halách s dalšími tisíci návštěvníků výstaviště, projděte si Breru a Tortonu, lidem se nevyhnete, ale nasajete atmosféru a uvidíte mimořádné kousky v osobitějším prostředí nebo expozicích v podobě bytů, hotelových pokojů či zahrad. Zatímco výstaviště je otevřené jen do 18.30, tady se můžete toulat až do pozdního večera a ještě se můžete náhodou ocitnout na nějakém příjemném večírku.

Přímo na via Tortona 20 zaujala prezentace dvou žen - Marii Elisabetty Coriové a Martiny Scolariové, které pod značkou SiAmoscarti (volně přeloženo jako „Jsme Odpad“) představily kolekci nábytku Desiderata vyrobeného ze zařízení, které někdo vyhodil nebo jim daroval. Obě dámy ho dělají osobně, pracují především se dřevem a kovem a dokážou vytvořit krásné kusy, které mají duši. Velmi navštěvovaná byla také expozice v Galerii Rossana Orlandi, která disponuje obřím dvorem, jenž byl od rána do večera plný lidí, stejně jako prostory galerie, kde bylo v několika patrech k vidění vše od svítidel, stolů, křesel přes umělecké objekty, keramiku po stojan na deštníky, v různých stylech od různých tvůrců ze všech konců světa.

Orlandi je neodmyslitelnou postavou světa italského i světového designu s osobitým vkusem a během své dlouholeté kariéry pomohla řadě mladších talentovaných tvůrců z různých zemí, včetně dvojice Jan Plecháč a Henry Wielgus nebo dvojice Dechem čili Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka. Právě její galerie tak nabízí dost možná třetí pohled na celý design week -umělečtější, uvolněnější a bohémštější.

Milán během design weeku nespí, a pokud toho chcete vidět co nejvíce, nebudete spát ani vy. Každý večer probíhají večírky jednotlivých vystavovatelů, komentované prohlídky expozic, které se nacházejí ve městě, a setkání s designéry. Řada akcí je jen pro zvané, někdy vám ale místo pozvánky bude stačit i vizitka. Večer je hezké projít se Brerou a nakouknout do starých paláců, v každém druhém se koná nějaká akce související se Salone del Mobile. Nakonec budete uchození, unavení, ale spokojení, protože tolik krásy koncentrované na jednom místě jen tak neuvidíte.

bitcoin_skoleni

Nakonec budete uchození, unavení, ale spokojení, protože tolik krásy koncentrované na jednom místě jen tak neuvidíte.

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?