Menu Zavřít

Detektivní pešek

13. 4. 2015
Autor: Euro.cz

POLICIE Po neúspěšném tažení proti „státním mafiánům v čele s Janou Nagyovou“ (na snímku) není vyloučeno, že detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a vrchního státního zástupce z Olomouce Iva Ištvana čeká další nepříjemné překvapení.

bitcoin_skoleni

A to v případu, ve kterém se v posledním tažení snaží dostat Janu Nagyovou (dnes Nečasovou) před soud za nezdaněné dary. Týdeník Euro získal hned dva judikáty, které takovou právní konstrukci vylučují.

„Zatajení zisku v případě, že je docílen trestným jednáním, nelze považovat za daňový delikt. A to bez ohledu na to, zda takový zisk může být podle příslušných předpisů základem daně. Pachatel by se tím nepřímo nutil k oznámení své vlastní trestné činnosti, což je v rozporu se zásadou, že k doznání nesmí být obviněný donucován žádným způsobem,“ stojí ve starším judikátu Nejvyššího soudu. „Soud při rozhodování o vině nevzal v úvahu právní názor dlouhodobě zastávaný soudní praxí, podle něhož zatajení příjmu docíleného pachatelem trestným činem v daňovém přiznání a neodvedení daně z takového příjmu nelze posuzovat jako zkrácení daně,“ konstatuje s týmž závěrem rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové. Podle vyšetřovatelů měla Nečasová zaplatit daň ve výši 705 tisíc korun za luxusní šperky (náhrdelník od Cartiera za více než milion korun), hodinky, luxusní kabelky, boty, oblečení, a dokonce i toaletní potřeby jako mýdla či vonné svíčky v údajné hodnotě devět a půl milionu. „Děkujeme za zaslané otázky i přiložené judikáty. Musíme však konstatovat, že v,kauze Nagyová‘ poskytuje informace výhradně Vrchní státní zastupitelství Olomouc,“ odpověděl na otázky týdeníku mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Ivo Ištvan nechal otázky bez povšimnutí.

  • Našli jste v článku chybu?