Spolupráce mezi městem, městskými částmi a pražskými developery i přes chaotická pravidla nějakým způsobem funguje. Dohody o tom, co dodají investoři „navíc“, padla už u projektu Visionary v Praze 7, domlouvají se u projektu Smíchov a Rohan City a už zrealizovaná je například školka v rámci projektu Tulipa Třebešín v Praze 3.
Obce a investoři mají v současnosti sice k dispozici v rámci nové výstavby takzvané plánovací smlouvy, mohou je ale využít pouze v rámci dopravní a technické infrastruktury. Pokud se tak chtějí s developery dohodnout například na výstavbě nové školky či hřiště podepisují smlouvy o spolupráci.
„Řadu z nich uzavírají městské části. Na úrovni hlavního města připravujeme smlouvu o spolupráci pro projekty Smíchov City. Předmětem by měla být výstavba základní školy, dvou parků a nadstandardní úpravy hlavního bulváru, v jednání je také garance ploch pro kulturní a komunitní aktivity,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ). Investorem projektu je v tomto případě Sekyra Group.
Přečtěte si komentář:
Komentář: Kdo může za předraženou Prahu?
Závazek investora financovat určitou část veřejné vybavenosti vyplyne podle Kolínské v případě zástavby části Rohanského ostrova, kde jsou v závěrečné fázi přípravy studie zástavby s regulačními prvky. „Smlouva o spolupráci nejspíš vznikne v souvislosti se zástavbou Masarykova nádraží. Jednání jsou však v samém počátku,“ zmínila náměstkyně primátorky.
Například k výstavbě nové školky a křižovatky se zavázal v Praze 3 investor, společnost Afi Europe, v rámci projektu Tulipa Třebešín. „Školka byla zkolaudována v květnu 2017 a nyní jsme v procesu předání městské části Praha 3, která bude jejím provozovatelem,“ uvedla mluvčí firmy Renáta Součková. Dodala, že okružní křižovatka je v přípravě a funkční by mohla být letos nebo na jaře 2018.
To, že investor svůj závazek splnil, potvrdila i starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Převod školky do majetku městské části podle ní bude projednávat pravděpodobně zářijové zastupitelstvo.
S investory aktivně jedná i městská část Praha 7. Podle starosty Jana Čižinského (Praha 7 Sobě) často žádá formou darovací smlouvy například o příspěvek na mateřské a základní školy a na úklid městské části ve výši 500 korun na metr čtvereční hrubé podlažní plochy. „Smlouva je vázaná většinou na dobu zhruba rok po kolaudaci, aby si investor nemusel tyto peníze půjčovat,“ uvedl Čižinský.
Městská část zatím tímto způsobem uzavřela dvě velké smlouvy. „Příkladem je dohoda se společností Skanska v projektu Visionary u Nádraží Holešovice, kde vznikají dvě třídy naší mateřské školy,“ zmínil Čižinský. Zatím se podle starosty nestalo, že by radnice uzavřela smlouvu, kterou by investoři neplnili.
To, že se v současnosti uzavírají v rámci jednotlivých projektů hlavně individuální dohody, potvrzuje i tiskový mluvčí společnosti Finep David Jirušek. „Dosavadní neukotvený chaos způsobuje jen prodlužování procesu plánování a realizace výstavby, a také prodražování, což se negativně projevuje na rozvoji měst a má přímý dopad na jeho obyvatele,“ upozornil ale mluvčí.
Obslužné komunikace a napojení na infrastrukturu standardně buduje podle mluvčího investor na vlastní náklad a zdarma předává městu nebo městskému správci sítí. Investice po dohodě ale plynou také například do školských zařízení či školek, sportovišť a parků.