Digitalizaci jako nutnost vnímá čím dál tím víc českých firem. Vypovídá o tom zpráva společnosti Asseco Solutions, podle níž loni investice do podnikových informačních systémů (ERP) přesáhly částku osmi miliard korun, přičemž nějakou jeho formu využívalo necelých 38 procent firem s více než deseti zaměstnanci. V případě velkých společností s minimálně 250 pracovníky pak jde o naprostou většinu atakující 93 procent.
Trh s ERP systémy v segmentu malých a středních firem dle ředitele Asseco Solutions, které je největším producentem podnikových informačních systémů v Česku a na Slovensku, loni víceméně kopíroval makroekonomický vývoj. „První pololetí bylo pro malé a střední firmy v podstatě odrazem předchozích dvou let, tedy ve znamení růstu. Ovšem v druhém pololetí nastal zlom a také trh malých a středních firem začal být velmi volatilní – zcela nepředvídatelný s pohyby nahoru i dolů,“ komentuje Jiří Hub s tím, že ke konci roku se aktivita opět zvedla.
Zatímco malé podniky investovaly v průměru 269 tisíc korun, velké společnosti stálo zavedení ERP systému více než čtyřnásobek. Rozdíl byl také v délce samotné implementace. V prvním případě trvala v průměru tři až šest měsíců, kdežto v tom druhém zabral přechod na nový systém zhruba celý jeden rok. O téměř 23 procent pak meziročně narostl také počet pronájmů těchto licencí.
Efektivní práce a úspory
Úplně nejčastěji spoléhají na ERP systémy podniky v oblasti velkoobchodu, IT a telekomunikací. Naopak nejmenší zájem o digitalizaci je v tomto ohledu v pohostinství a stavebnictví. Pokud jde o srovnání s ostatními státy, v rámci celé Evropské unie patří Česká republika k průměru. Nejvíce otevřeni technologiím jsou v Belgii a Portugalsku, ,nejzaostalejší‘ jsou v tomto směru Maďarsko a Rumunsko.
Při výběru systému se firmy nejčastěji ohlížejí na jeho uživatelskou přívětivost, bezpečnost a servis, naopak nejméně je zajímá vizuální stránka softwaru, přičemž nejvíce k jejich zavedení společnosti motivuje vyšší efektivita práce a vidina úspory nákladů.
Co je možná překvapivé, je fakt, že v době, kdy se ve spojitosti s digitalizací stále častěji skloňují umělá inteligence či strojové učení, je zapojení těchto technologií v ERP systémech jednotlivých firem stále minimální. Aktuálně ji využívají pouhá čtyři procenta. Nicméně v tomto odvětví očekávají odborníci v roce 2023 značný růstový potenciál.
Obecně bude letošní rok pro podnikatelský sektor velice náročný, přičemž právě digitalizace procesů a řízení spojená s vyšší efektivitou jsou podle Asseco Solutions jednou z odpovědí na ekonomické výzvy, které firmy, ale i veřejný sektor letos čekají. „Myslím, že rok 2023 bude bezesporu komplikovaný,“ uzavírá Hub s tím, že v tomto ohledu naváže na rok předchozí.