Menu Zavřít

Díky za všechny ryby

24. 6. 2019
Autor: Euro.cz

V kraji rybníků se gastronomická tradice váže k tomu, co si kdo chytí. Příprava sladkovodních ryb dala vzniknout mnoha restauracím. Jejich kvalita ovšem kolísá, a tak důkladně prověřené podniky vyžadují včasnou rezervaci.

S jižními Čechami je neodmyslitelně spojeno rybaření a pobyt v přírodě. Neznamená to ovšem jen stanování, jak ho známe z dětství. Současným trendem je totiž glamping. Tento výraz vznikl spojením dvou anglických slov, která netřeba překládat, glamour camping. Co si pod tím představit konkrétně? Klasické stany nechme větším dobrodruhům a zaměřme se na pohodlí. Dnes se tak můžeme ubytovat v luxusním týpí nebo domě na stromě.

Právě na jihu takových míst vzniklo hned několik.

Průkopníkem glampingu u nás je Jiří Střítecký, majitel dnes již legendárních Dobčických rybníčků.

Právě na rybnících jsou postaveny romantické chatičky, kde není elektřina, ale topí se v kamnech a voda se čerpá ruční pumpou přímo z rybníků.

Hosté tu mají k dispozici stylovou loď, saunu a dřevěný koupací sud. Nedávno byla otevřena poslední, pátá chatka s názvem Alička. Pokud si ji pronajmete, budete mít celý rybník, na němž je postavena, jen pro sebe. Nerezová vířivka s výhledem na hladinu, vlastní loď či paddle board jsou jen několik z mnoha atrakcí, které tu můžete vyzkoušet.

Podobný projekt, který vznikl kousek od Jindřichova Hradce, se jmenuje Wellnessfishing. Dřevěná chatka na vodní hladině je ideálním místem pro rybaření a odpočinek v naprostém soukromí.

Stejní majitelé si v loňském roce otevřeli další z řady glamping míst, Wellness Vagón. Rekonstrukce vagonu z Legiovlaku vytvořila unikátní prostor, který v sobě skloubil pocit dobrodružství, dávku bláznovství a naprostý komfort. Hosté tu mohou využít privátní wellness, vířivku zahrnující venkovní nerezový koupací sud či finskou saunu.

Nesmíme opomenout nově otevřenou Šumavskou maringotku, netradiční ubytování na samotě na okraji Boubína. Maringotka upravená do podoby, v níž ji mohou pohodlně využívat hosté, je důkazem toho, že už jsme do jist é míry klasickým ubytování přesyceni a místo hotelových pokojů hledáme neobvyklá místa blíže k přírodě. Lidé dnes spíše než přenocování hledají zážitek, který si čím dál častěji spojují právě s krásným místem a dobrým jídlem. Stálicí jihočeské gastroscény se stal táborský Thir, který nabízí vynikající kombinaci skvělého jídla a (nejen) přírodních vín. Dobře se ale najíte i jinde. Pokud zavítáte do Třeboně či Tábora, vyzkoušejte i další místa na dobrou kávu nebo něco sladkého. Třeboňský pivovar Bohemia Regent, založený už ve 14. století, je jednou z dominant města. Vaří tu tradiční kuchyni ladící k pivu. Na výběr jsou tu nejen klasické ležáky, ale i pivní speciály. Pokud budete mít ve městě chuť na něco sladkého, vyzkoušejte Třeboň v marcipánu. Kavárna specializující se na čokoládové pralinky sídlí přímo na náměstí. Dejte si jejich horkou čokoládu a nechte si zabalit pár bonbonů s sebou. Podobný podnik funguje i v Táboře. Oblíbené Café Budík prodává pralinky i domácí dorty. Na kávu se v Táboře chodí do Jednoty, která v sobě spojuje výběrovou kávu z pečlivě vybraných pražíren a neotřelý výběr knih od drobných nakladatelů. Pokud vás bude v Táboře honit mlsná, jednoznačně doporučujeme cukrárnu Moccacafé. Jejich fantastické dorty a zmrzlina se pro nás staly pravidelnou zastávkou při cestě do Tábora.

Restaurace Goldie, Hotel Nautilus Přímo na Žižkově náměstí, v historickém centru Tábora, najdete hotel Nautilus, jednoznačně nejkomfortnější ubytování ve městě. Design hotelu se nejvíce rozvinul v restauraci Goldie, které vévodí vysoké stropy podpírané elegantními sloupy a množství soch a doplňků od českých umělců. Jistě vás tu zaujme i umění na talíři. Šéfkuchař Martin Svatek je známý svou zálibou v české kuchyni, kterou ovšem umí odlehčit, aniž by ztratila na své silné chuti. Svatek dobře pracuje s méně obvyklými surovinami, jako je křepelka, a dbá na vyvážené doplnění o výrazné omáčky. V Goldie ctí tradici, ale přistupují k ní moderně a s citem. I díky tomu patří mezi špičku nejen jihočeské gastronomické scény.

bitcoin_skoleni

Šupina a Šupinka Kdo by v Třeboni neznal Šupinu a Šupinku? Do jižních Čech, do kraje rybníků, se jezdí za sladkovodními rybami, které se loví v okolí. A není lepší místo, kam si na ně zajít, než do obou Šupinek. První restaurace s názvem Šupina se otevřela před více než 25 lety. O čtyři roky později se majitelé rozhodli rodinný podnik rozšířit a založili mladší sestru Šupinku. Ta je oproti první restauraci menší a její interiér je luxusnější, vhodnější pro romantické večeře. Nicméně v obou podnicích, které dělí jen šířka ulice, najdete shodné menu, zejména čerstvé ryby. Nesmíte si nechat ujít vyhlášené kapří hranolky se skvěle dochucenou omáčkou se žampiony a koprem. K perfektně upečeným rybám připravují i spoustu zajímavých variant příloh, mimo jiné bramborový salát s brusinkami, tarhoňu nebo netradiční saláty. V Třeboni na rybu jedině do Šupin, obě jsou zárukou kvality.

  • Našli jste v článku chybu?