S umožňováním interaktivních služeb pomocí set-top boxu jsou zatím potíže
Interaktivní služby, které měly být hlavní údernou silou digitální televize, se v Česku zatím opomíjejí. „Je tu silná konkurence internetu, který dokáže totéž,“ vysvětluje šéf digitalizace z České televize Ivo Procházka, „cena přístroje s funkcí Multimedia Home Platform (MHP), která interaktivní využití umožňuje, je zhruba čtyřnásobná než v případě běžného set-top boxu. My jako veřejnoprávní televize řadu komerčních služeb navíc ani nesmíme nabízet. Systém také zabírá dost velký bitový prostor, který lze získat buď na úkor kvality televizního vysílání, nebo počtu televizních stanic.“
Ale nekupte to! S pomocí dálkového ovladače lze po připojení MHP vyvolat na obrazovce televizoru přehlednou nabídku, již je možné upravit na základě divákova přání. Díky této aplikaci bude možné účastnit se hlasování do nejrůznějších žebříčků, anket, miss, VyVolených, volby hvězd fotbalových utkání, politických debat nebo hitparád, což ušetří poplatky za SMS. Funkce umožňuje nakupovat v internetových a virtuálních obchodech, na které odkáže běžná TV reklama, což měla být platforma pro zaniklou Top TV ve spolupráci s internetovým obchodním gigantem (s více než miliardovým obratem) Mall a další teleshoppingové firmy. Top TV ovšem neustále odkládané rozdělení digitálních licencí a odpojení analogové televize v Česku, nyní připravované na říjen 2010, finančně nezvládla a se ztrátou mnoha desítek milionů raději ukončila činnost.
Ze zpravodajství bude možné zvolit například jen sport, případně vyvolat „ticker“, běžící zpravodajský proužek, a nastavit ho dle svých představ, jak to ve zkušebním vysílání už dříve otestoval Český Telecom. Hry jsou samozřejmostí, ale ty lze hrát už na současných set-top boxech. Televize jich však nabídne mnohem víc. Mimořádná „interaktivita“ se dá očekávat i od sázkových kanceláří.
Provoz interaktivní televize by měl být relativně bezplatný s výjimkou úhrad za již existující připojení ADSL, které se dnes využívá vedle telefonování také k příjmu vysokorychlostního internetu a interaktivní televize.
Set-top box s funkcí MHP se v obchodě pozná mimo jiné dle toho, že na zadní straně bude mít zásuvku podobnou telefonní přípojce. S tímto zařízením bude stačit objednat u některé z telekomunikačních společností ADSL a připojit set-top box k modemu se čtyřmi telefonními zdířkami. V dalším portu bude telefon a ve třetím třeba internet pro počítač a ve čtvrtém video na vyžádání, s nímž si nejvíce ambicí spojuje Telefónica. Nejspíš se ale ony čtyři zdířky nevyužijí, protože interaktivní vysílání dovede internet nahradit včetně e-mailové pošty, ovládání bankovního účtu, a dokonce i internetového telefonování.
Plnému rozvoji interaktivních služeb brání také to, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zřejmě bude na interaktivní vysílání rozdělovat licence jako na každé jiné televizní vysílání v podobě digitálního datového toku. Dosud žádnou neudělila, i když žádosti již na stole má. Údajně proto, že vyčkávala na nový mediální zákon.
Hesla do slovníčku
ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)
Jedna ze čtyř technologií typu DSL s větší přenosovou šířkou pásma směrem k uživateli (downstream) než směrem k poskytovateli připojení (upstream). Spoj využívá kabelových telefonních vedení. Přenosová rychlost k uživateli je v rozsahu 1,5-9 Mb/s, v opačném směru je rychlost 16-640 kb/s.
MHP (Multimedia Home Platform)
Standard, na němž jsou postaveny téměř všechny doplňkové služby digitálního televizního vysílání, především nejrůznější (interaktivní) multimediální aplikace.