Diplomatická roztržka mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem odráží zvětšující se propast mezi hlavou malého státu Evropské unie na straně jedné a politiky, spojenci a veřejností v jeho vlastní zemi na straně druhé, napsal americký list The Wall Street Journal. Rozepře si všímají i další zahraniční média - německý deník Der Spiegel ve svém článku naznačil, že Zemanovy cestovní plány poškodily vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy.
Český prezident v neděli serveru Parlamentní listy řekl, že americký velvyslanec má dveře na Hrad zavřené. Reagoval tak na Schapirovu kritiku prezidentovy chystané květnové cesty do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. „Nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem,“ prohlásil Miloš Zeman.
Souhlasíte s cestou Miloše Zemana do Ruska?
Americký list v této souvislosti zmiňuje, že proruský prezident České republiky bude pravděpodobně jedinou západní hlavou státu, která bude na květnové přehlídce v Moskvě stát po boku ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského vůdce Kim Čong-una.
„Většina západních vůdců se pravděpodobně akce nezúčastní kvůli ruské anexi Krymu a podpoře, kterou Rusko poskytuje rebelům na východě Ukrajiny. Německá kancléřka Angela Merkelová ruskou metropoli navštíví až 10. května, tedy den po přehlídce,“ napsal The Wall Street Journal. Podle ruských médií nicméně z EU dorazí ještě nejvyšší představitelé Kypru a Řecka.
Více pochopení pro Rusko
Český prezident Miloš Zeman uvedl, že americký velvyslanec není vítán v jeho sídle na Pražském hradě, informuje rovněž server britské televizní stanice BBC. Jak dodává, zjevná urážka následuje po výrocích amerického velvyslance Andrewa Schapira, který zkritizoval prezidentovo rozhodnutí zúčastnit se chystané vzpomínkové akce v Moskvě u příležitosti konce druhé světové války. „Několik světových vůdců ceremonii bojkotuje kvůli ruské roli v konfliktu na Ukrajině. Zeman je považován za člověka, který má, pokud jde o toto téma, větší pochopení pro Rusko,“ uvádí BBC.
Schapiro na Zemanova slova reagoval s tím, že je mu líto, že se prezidenta jeho vyjádření dotklo. „Očekával bych, že jakožto někdo, kdo tvrdí, že si váží přímočarého jednání, prezident ocení mou upřímnost,“ uvedl americký diplomat. Zopakoval, že není na něm, aby české hlavě státu říkal, kam by měla jezdit. Zároveň ale potvrdil, že na svém dřívějším vyjádření trvá.
„Rozumím tomu, že chce vzdát hold obětem druhé světové války. Nicméně si myslím, že by bylo nešťastné, kdyby se prezident Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil vojenské přehlídky v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují sousední zemi,“ uvedl Schapiro, který je nyní na velikonočním víkendu v USA.
Spíše sporadické diplomatické přestřelky mezi ČR a USA |
---|
Výběr některých předchozích diplomatických střetů mezi ČR a USA v posledních letech: |
březen 2008 - Zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě uvedla, že přestože česká vláda chrání práva svých občanů, je v zemi nadále velkým problémem korupce a vynutitelnost práva. Dokument zmínil aféru bývalého lidoveckého ministra Jiřího Čunka nebo sociálnědemokratického expremiéra Stanislava Grosse. Tehdejší český premiér Mirek Topolánek kritiku ostře odmítl s tím, že “… země, která umožňuje mučení zajatců, mě jen těžko může poučovat o tom, jak jsou porušována lidská práva u nás.“ |
březen 2009 - Český premiér Mirek Topolánek se v Evropském parlamentu ostře vyjádřil k americkým státním zásahům do ekonomiky v rámci boje proti finanční krizi. Názor „šéfa“ EU (ČR tehdy předsedala Unii), že americká opatření pro boj s hospodářskou krizí jsou „cestou do pekel,“ se dostal na přední stránky deníků Financial Times a International Herald Tribune či do hlavního vysílacího času CNN. |
květen 2011 - Petr Hájek, vicekancléř prezidenta Václava Klause, označil v rozhovoru se serverem Parlamentní listy.cz život a smrt teroristického vůdce Usámy bin Ládina za mediální fikci. Podle tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga vzbudily tyto výroky neblahou pozornost a znevážily jméno Česka. Všimly si jich média v USA, například Wall Street Journal napsal: „Můžeme jen doufat, že prezident Klaus je schopný oddělit zrno od plev, co se týče názorů jeho poradců.“ Klaus se od Hájkových názorů distancoval. |
Čtěte také:
Zeman: Americký velvyslanec má dveře na Hrad zavřené