Menu Zavřít

Discgolf: Od hipíků k profíkům

22. 5. 2016
Autor: Hynek Glos

Nevypadá to moc jako sport, málokdo o něm aspoň slyšel, ale už se v něm točí peníze.

Česko v uplynulých dnech hostilo jeden ze série pěti nejlepších discgolfových turnajů na světě. Odehrál se v parku na Konopišti a hostil profi hráče z celého světa. Sport, který se stal například ve Finsku po hokeji a florbalu třetím nejpopulárnějším, přitahuje teď nejen hráče, ale i sponzory.

O discgolfu mnoho lidí v Česku neslyšelo. Sport přitom i u nás zažívá boom. Za posledních pět let v zemi vzniklo na 60 nových hřišť. Stavějí je většinou města či obce a jejich cena začíná kolem 200 tisíc. V zemi také vloni proběhlo na 120 turnajů, kterých se zúčastnila přibližně tisícovka hráčů. Sport má v Česku první i druhou ligu. Počet lidí, kteří discgolf byť jen rekreačně hrají, odhaduje zastřešující asociace až na 30 tisíc.

 Discgolf

Tak jak se pro Evropu nový sport dostává do popředí, láká i velké sportovní značky jako Adidas či Nike, které začínají vyrábět vybavení pro discgolŤsty, a snaží se tak vytěsnit „tradiční“ značky, které vyrostly spolu s tímto trhem. Počet hráčů roste celosvětově o desítky procent ročně a začíná se formovat široká základna.

Dva tisíce pro vítěze

Důkazem toho, jak novinka začíná fungovat, byl právě nedávný závod okruhu Disc Golf World Tour. Šlo o jedno z pěti nejprestižnějších světových klání. Okruh letos začínal a končí v USA. Konopišťský turnaj nabízel celkovou prémii 20 tisíc dolarů, kterou si rozdělilo prvních 36 ze 107 hráčů. Vítěz, Simon Lizotte z Německa, bral dva tisíce dolarů, což je v mezinárodním srovnání zhruba průměr. Nejlepších několik desítek hráčů světa se sportem dokonce slušně živí. Mají sponzorské oblečení, nosiče batohů a profesionální servis. Nejvyšší částky, které za vítězství inkasují, se pohybují na hranici sedmi tisíc dolarů.

 Discgolf PRO PROFÍKY. Hřiště pro profesionály by podle hráčů amatéry odradilo. Zatímco oni se ke kosi dostanou na patnáct hodů, profíkům stačí tři. Hřiště na Konopišti mělo celkem osmnáct koňů a měřilo přes tři kilometry. U tohoto sportu je také výhodou, pokud je disk výrazně barevný. Zelený by se v přírodě špatně hledal. Jedno z pravidel totiž říká, že ztracený talíř se musí najít do tří minut, jinak hráč hází z původního místa, a ještě se mu přičte trestný hod.

Discgolf vznikl v uvolněné atmosféře konce šedesátých let v USA. Dodnes se ve Státech hraje spíše pro zábavu, v Evropě se ale začíná profesionalizovat. Jak už název sportu napovídá, jde o křížence golfu a frisbee, tedy házení plastovým diskem. Cíl je jednoduchý – na co nejmenší počet hodů dosáhnout koše, kterých je na hřišti nejčastěji 12 nebo 18. Pravidla jsou samozřejmě širší. Například na „greenu“, tedy v okruhu deseti metrů kolem koše, se nesmí přešlápnout.

bitcoin_skoleni

Disk také nesmí přelétnout mimo dané hranice hřiště do autu, a pokud se hráči ztratí z dohledu, má jen tři minuty na to, aby ho našel. Popularitu si sport získává zejména proto, že neklade žádné zvláštní požadavky na kondici, oblečení nebo finance. Speciální disk, menší a tvrdší než klasické frisbee, stojí kolem dvou set korun. Existuje několik druhů – podobně jako u golfových holí – začátečníkovi ale stačí tři základní typy. Batoh začíná na čtyřech stech korunách a oblečení na sport většina lidí doma má. Dress code jako na klasickém golfu tady neplatí.

Hrát může každý

Šéfem závodu a zároveň předsedou České asociace discgolfu je Přemysl Novák. Se sportem se seznámil ve Spojených státech a patří mezi jeho průkopníky v Česku. Stojí i za firmou, která hřiště na zakázku staví. „Na disc golfu je skvělé to, že jde o sport pro všechny. Viděl jsem ho hrát i babičky s vnuky. Hřiště, která stavíme pro veřejnost, jsou volně přístupná a nejsou tak obtížná jako ta, na nichž hrají profesionálové. Cílem je se bavit a užít si uvolněnou atmosféru,“ říká Přemysl Novák.

  • Našli jste v článku chybu?