Menu Zavřít

Diskontní sazba je jedním z nástrojů České národní banky. Pomáhá regulovat množství peněz v oběhu

22. 9. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos

Diskontní sazba představuje jednu ze tří úrokových sazeb, které stanovuje Česká národní banka (ČNB). Touto sazbou se úročí likvidita, kterou si mohou obchodní banky u ČNB uložit. ČNB přitom reguluje diskontní sazbu podle toho, jak je potřeba ovlivňovat množství peněz v oběhu. S pojmem diskontní sazba se navíc někdy setkáte i u investičních analýz, ale spíše se říká diskontní míra.

Co je diskontní sazba

Diskontní sazba (discount rate), někdy označovaná také jako automatizovaná depozitní facilita, je jedním z nástrojů monetární politiky ČNB. Diskontní sazba je zpravidla kladná, respektive zatím nebyla použita záporná varianta.

Za tuto sazbu si mohou v případě potřeby obchodní banky uložit své volné finanční prostředky (přebytečnou likviditu) u ČNB. Takto uloženým penězům se říká depozita. Minimální částka, kterou si mohou banky u ČNB uložit, činí 10 milionů korun. Poskytuje se bez zajištění.

Pojem diskontní sazba (diskontní míra) bývá někdy zmiňován také v souvislosti s investičními analýzami. Zde se jedná o procentní sazbu, která slouží k přepočtu budoucích výnosů nebo nákladů v jednotlivých obdobích na současnou hodnotu.

Diskontní sazba ČNB

Diskontní sazba je základním nástrojem měnové politiky ČNB. V podstatě představuje úrokovou sazbu, se kterou si mohou komerční banky uložit své peníze u centrální banky.

Další nástroje monetární politiky ČNB

Kromě diskontní sazby používá ČNB ještě dvě další úrokové sazby:

  • lombardní sazba – procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u ČNB peníze oproti zástavě cenných papírů,
  • repo sazba – základní (hlavní) úroková sazba ČNB, která se využívá při repo operacích.
Název sazby Výše sazby Platnost
diskontní 6,00 % od 23. 6. 2022
lombardní 8,00 % od 23. 6. 2022
repo 7,00 % od 23. 6. 2022

Zdroj: Česká národní banka

K čemu slouží diskontní sazba

Diskontní sazba představuje jeden z hlavních nástrojů měnové politiky, jejímž prostřednictvím může ČNB reagovat na aktuální ekonomickou situaci. Podle potřeby ji lze zvyšovat, nebo naopak snižovat, čímž dochází k ovlivňování cen spotřebitelských úvěrů a následně i regulaci peněz v oběhu.

Snížení diskontní sazby vede ke zlevnění úvěrů, což znamená, že se zvyšuje množství peněz v oběhu a podporuje se tak ekonomika. Pokud chce ČNB naopak docílit snížení množství peněz v oběhu, diskontní sazbu zvýší. To má za následek zdražení všech typů úvěrů, které obchodní banky poskytují.

Vývoj diskontní sazby

Výše diskontní sazby je vždy uzpůsobena tomu, jaká panuje ekonomická situace. Například v roce 2020 (konkrétně sazba s platností od 27. března 2020) se blížila téměř nule (0,05 procenta). Když je ale vyšší inflace, ČNB diskontní sazbu většinou zvyšuje. V současné době je stanovena na 6,00 procenta. Vůbec nejvyšší byla v polovině roku 1997, kdy činila 13,00 procenta.

bitcoin_skoleni

Diskontní sazba v investičních analýzách

Na diskontní sazbu můžete narazit i v investiční sféře. Zde se ale častěji užívá termín diskontní míra. Jedná se o procentuální sazbu, kterou se diskontují (přepočítávají) budoucí peněžní toky na aktuální hodnotu. Při výpočtu diskontní míry je nutno zohlednit celou řadu faktorů. Patří mezi ně například:

  • návratnost kapitálu (oportunní náklady kapitálu),
  • rizika,
  • inflace,
  • požadovaná výnosnost,
  • a další.

Proces, při kterém jsou budoucí výnosy přepočteny na současnou hodnotu a sečteny za použití diskontní míry, se označuje jako diskontování.

  • Našli jste v článku chybu?