Pokud kouříte v jeho blízkosti, ničíte zdraví i jemu! Pokud rodiče kouří, měli by rozhodně brát ohledy na zdraví svých dětí. Často se stává, že dospělí kouří v místnosti, kde pobývají děti. Ty se tak stávají pasivními kuřáky a jejich tělo vstřebává mnoho škodlivých látek.
Pokud kouříte v jeho blízkosti, ničíte zdraví i jemu!
Pokud rodiče kouří, měli by rozhodně brát ohledy na zdraví svých dětí.
Často se stává, že dospělí kouří v místnosti, kde pobývají děti. Ty se tak stávají pasivními kuřáky a jejich tělo vstřebává mnoho škodlivých látek. Dítě vystavené tabákovému kouři často hodně kašle, je nemocné a ve vážnějších případech má náběh na astma. Rodiče kuřáci je také vystavují zvýšenému riziku choroby horních cest dýchacích, zápalu plic, rakovině plic a bronchitidě. Děti kuřáků mají rovněž tendenci začít také kouřit. K závislosti jim přitom „dopomohou“ jejich nejbližší svým bezohledným chováním.
Je to týrání dítěte?
Na kouření se nepohlíží přímo jako na formu týrání dítěte. I když je prokázané, že pasivní kouření může poškodit vývoj dítěte, je tato aktivita společností tolerována. Pokud máte v okolí dítě, které trpí kouřením nejbližších, máte přece jen možnost, jak to řešit. Nejlépe bude oslovit dětského lékaře, který bude nejprve zkoumat, zda zdravotní problémy dítěte mohou s kouřením souviset. Má možnost upozornit rodiče na rizika a napomenout je. V e velmi vážných případech může zasáhnout sociální pracovnice, která prověří, v jakém prostředí dítě žije. Pokud by se prokázalo, že dítěti pasivní kouření skutečně způsobuje zdravotní problémy, ministerstvo práce a sociálních věcí může udělit rodičům pokutu. K těmto krajním řešením ale vůbec nemusí dojít. Stačí, když si rodiče uvědomí, že by jejich dítě nemělo trpět jejich nedostatky a špatnými návyky.