Menu Zavřít

Divoká stvoření jižních krajin

29. 10. 2019
Autor: Euro.cz

Mikulovský Wild Creatures a jeho spontánně kvašené skvosty V Mikulově jsme se zastavili letmo už letos v červnu, když jsme sestavovali jihomoravskou pivní stezku (Euro 26-27/2019). Po tehdejším nabitém dopoledním rozhovoru s Jitkou Ilčíkovou pod vinicemi bylo jasno. Kjejí značce Wild Creatures se musíme vrátit podrobněji. Nejen díky její progresivitě, ale především vysoké kvalitě zdejších spontánně kvašených piv.

S manželem Liborem stojí od roku 2011 za mikulovským minipivovarem Mamut, jehož varna funguje i jako základ podniku Wild Creatures. „Uvařenou horkou mladinu převezeme do sklepa, vzákvasných kádích ji necháme zchladnout a druhý den stáčíme do sudů, kde pak zůstane minimálně rok,“ popisuje Jitka Ilčíková, jak se její piva rodí. Ideální prostor pro jejich zrání našla v podzemí bývalé mikulovské cihelny. Později k pivu přidává zakvašené meruňky či vinné hrozny.

Jitka Ilčíková dřív pracovala jako finanční analytička v Belgii, kde se setkala s kyselými styly lambic a gueuze, které jí velice zachutnaly. A když potom manžel přišel s nápadem, že si v Mikulově postaví pivovar, její reakce byla jasná: „Tak já chci lambic!“ Přestože někteří znalci rádi tvrdí, že ideální mikroklima s organismy pro spontánní kvašení panuje pouze u belgické řeky Senny. „Není důvod, proč to nedělat tady vMikulově,“ tvrdí Ilčíková. Do roku 2016 si tedy hrála a experimentovala, aby vychytala celý proces a z výroby odpadl „element náhody“. „Věděla jsem, že to půjde,“ říká s úsměvem. Ašlo to.

Wild Creatures dnes sklízí uznání především po světě, kam míří dvě třetiny jeho produkce. Nejvíce do Spojených států, Kanady či Japonska. I vzhledem ke konzervatismu českých pijáků je pro Ilčíkovou jednodušší prodat svá piva do ciziny.

Vavřincovy slzy

Ne každý bude mít tak jako my možnost degustovat se sládkovou její pivo na lavičce před vinným sklepem v kopci nad Mikulovem. Řešením jsou však pivotéky, v nichž se speciály Wild Creatures naštěstí poměrně často objevují.

Tak jsme si vybrali pivo Tears of Saint Laurent s 6,2 procenta alkoholu. Tenhle „Czech Grape Ale“ je prý ideální volbou pro každého, kdo s ochutnáváním spontánně kvašených piv začíná. Základem jsou světlé slady a nesladová pšenice, po dlouhém kvašení přidává Ilčíková do sudů ručně sbírané hrozny odrůdy Svatovavřinecké z rodinné vinice.

Tmavě rubínové Slzy svatého Vavřince voní vínem a barikem, během pomalého ochutnávání se po jednotlivých doušcích naplno vyjevuje suchost, kyselost a svěží ovocnost piva, které dohromady zdůrazňují jeho extrémně dobrou pitelnost.

Co jiného by mělo být zhmotněním svátečního pocitu z pití piva? #

Wild Creatures Venušina 1804/1, Mikulov Sládková: Jitka Ilčíková Nabídka: spontánně kvašená piva Co doporučujeme: každé z jejich piv přináší takřka sváteční zážitek (čemuž odpovídá i cena pohybující se kolem 190 korun za 0,33 litru) Prodej: ve třetinkových či sektových sklenicích v pivotékách Otevřeno: po předchozí dohodě

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?