Menu Zavřít

Dluh je nový normál

12. 9. 2020
Autor: Mladá fronta

Covid-19 přinesl výrazný posun k deficitnímu financování. To, co v Česku dřív bylo nemyslitelné, tedy aby se vládní dluh zvýšil z roku na rok z desítek miliard na stovky miliard korun, je realita. Proti sobě stojí nová progresivní levice ztělesněná ministryní Janou Maláčovou, která ztratila obavy z dluhové zátěže, a tradiční pravice, která volá po rozpočtové kázni a nejradši by začala „okamžitě šetřit“.

Někde za Janou Maláčovou je i premiér Andrej Babiš a ministryně Alena Schillerová, kteří si na „nový normál“ půlmiliardového schodku státního rozpočtu rychle zvykli, a nehodlají z něho nijak výrazně ustupovat ani v příštích letech.

Souhlasíte s rozpočtovým schodkem ve výši 500 miliard korun?

Na stranu progresivní levice se staví i řada výrazných ekonomů, například poradce premiéra Emmanuela Macrona Olivier Blanchard, bývalý šéf MMF, který tvrdí, že dluh může být v pořádku a udržitelný, dokud jsou reálné úrokové sazby nižší než míra růstu ekonomiky, takže ekonomika z dluhu postupně „vyrůstá“. To je však ideální situace.

Vývoj veřejného dluhu podle Rozpočtové rady ještě před návrhem na zrušení superhrubé mzdy, který křivku ještě výrazně napřímí. Zdroj: Národní rozpočtová rada

Ministryně Maláčová vidí problém v prioritách vlády a celé společnosti. Abychom mohli dát důchodcům a sociální slabým, musíme vzít jinde. Zdanit bohaté, zavést dědickou daň, aby se bohatství nekumulovalo jen u některých, a zavést kapitálové daně.

Je opojné takto žonglovat s miliardami, navíc když nejsou vaše, ale pocházejí z daní, které jsou „všech a nikoho“. Přerozdělováním získává politik ještě větší moc, protože jeho rozhodnutí ovlivňuje přímo životy obyvatel – a voličské preference.

Dluh eurozóny k HDP se letos na konci roku přehoupne přes 100 procent

Stavidla se navíc protrhla nejen v Česku, ale
v celé Evropě. Evropa si poprvé půjčuje a řada zemí bude mít nárok na
vysoké granty a velmi levné půjčky. Nedá se čekat, že se moci přerozdělovat
politici vzdají a že ji plně nevyužijí ve svůj prospěch, jímž je cíl získat
voliče. Hlas „Kalousků“ a „Fialů“ je nepřesvědčivý. Nabízí jen tradiční
„utahování opasků“, které je staromódní a voliče ani politiky neláká.

bitcoin_skoleni

Co tedy zastaví tuto dluhovou spirálu? Pouze zásah
zvenčí, až začne státní dluh zdražovat a způsobí výrazný problém státnímu
rozpočtu. Najednou se bude muset šetřit a země projde deflační krizí. A možná
dojde i na další kurzový závazek.

  • Našli jste v článku chybu?