A jakoby se k tomuto „výročí“ pytel s daňovými zprávami roztrhl. Tak třeba ministerstvo financí nese zítra na vládu materiál o přípravě státního rozpočtu a ve fiskálním výhledu počítá s tím, že příští rok porostou daně. Než se začnete děsit – bude to složená daňová kvóta. Tedy poměr všech „desátků“ státu k HDP. Takže kromě toho, co vám berou z výplaty, třeba daně z cigaret, benzínu nebo přidané hodnoty. A bude to enormní růst – z letošních 35,5 procenta na 35,7 procenta. A pak už Miroslav Kalousek slibuje, že bude líp a třeba v roce 2016 už to bude jen 34 procenta.
Odhady jsou to jistě pěkné a daňového poplatníka potěší. Jenže co bude za pravděpodobné vlády sociální demokracie v roce 2016? No podle prohlášení jejích současných vůdců se budou daně zvyšovat, protože sociální blahobyt se přece jinak zajistit nedá. Takže bůhví, jak to s tou kvótou dopadne. Já bych jeden tip měl.
A do toho přišly evropské odbory se spásnou myšlenkou pro ekonomiku Evropské unie. Zaveďme pěkně rovnou firemní daň 25 procent po celém společenství. A jejich zástupci si v tom pěkně notovali na návštěvě u prezidenta Miloše Zemana. Jo tak geniálnější návrh tu už dlouho nebyl. Firmy nejsou líné stěhovat se kvůli daním a celkově jednodušší daňové legislativě kamkoliv po světě. Nápad odborářů by třeba z takového Lichtenštejnska mohl udělat místo s největším počtem firemních štítků (rozuměj PO Boxů) na centimetr čtvereční domovní stěny na světě.
Ale že daňová ekvilibristika je nakonec jen takové pěkné pošťuchování na tom politickém písečku, dokládá ten prapodivný den daňové svobody. Jestli v této zemi nebylo něco stabilního, pak daně. A přitom tento den od roku 2000 vyšel nejlépe na 157. pracovní den roku a nejhůř na 168., takže ten letošní 161. je taková zlatá střední cesta.
Čtěte další komentáře Adama Junka:
Politické hyeny aneb Náplava nového živočišného druhu
Kdo bude další v poplatkové hysterii