Když se o elektronice řekne, že je superodolná, většina z nás si představí, že vydrží nehezký pád, provlhnutí nebo dlouhý pobyt v prachu. Na to, že dokáže ,přežít‘ cestu do vesmíru a zpět, pravděpodobně pomyslí jen málokdo. Přesně touto schopností se ale může pyšnit produkt společnosti Amazfit, která se specializuje na chytré pomocníky pro zdravý životní styl.
Firma na oběžnou dráhu totiž vyslala své nejnovější outdoorové hodinky Amazfit T-Rex 2, a dala tak svým zákazníkům jasně najevo, že zmíněný výrobek je schopný odolat skutečnému šoku.
Nebylo to ale jen tak. Samotnému startu předcházela série 15 testů armádního typu. Zahrnovaly mimo jiné zkoušení odolnosti proti vysokému a nízkému tlaku, teplotám v rozmezí −40 až +70 stupňů Celsia či intenzivním vibracím a nárazům, které měly během testů simulovat start do vesmíru a následný návrat.
Superrychlost, mráz i změna tlaku
Mimo planetu Zemi pak hodinky odvezla malá ultralehká ‚vesmírná loď‘ vybavená plně funkčními sledovacími a kontrolními systémy či zabudovanou kamerou, která snímala zásadní momenty dvouapůlhodinového letu.
S výrobkem odstartovala z anglického města Sheffield a rychlostí téměř 290 kilometrů za hodinu nakonec dosáhla výšky 34,5 kilometrů. Kromě akcelerace musely chytré hodinky vydržet také intenzivní tlak a ukázat svou rezistenci vůči extrémní teplotě −64 stupňů Celsia.
„Na trhu je velké množství chytrých hodinek, ale jen velmi málo z nich bych byl ochoten vzít s sebou například do Údolí smrti, na ledovce na Islandu nebo na mořský výlet do Pacifiku. T-Rex 2 jsou hodinky, které dokážou vyletět do vesmíru a vrátit se zpět bez jediného škrábnutí,“ komentoval let jeden z techniků, který se na vesmírném dobrodružství podílel.
Během cesty se hodinky spoléhaly na dvoupásmový systém určování polohy a celkem pět satelitů. Právě díky nim bylo možné sledovat celou jejich cestu. Operační tým Sent Into Space přítomný na Zemi pak na svých vlastních hodinkách Amazfit T-Rex 2 v reálném čase trasoval dráhu letu kosmické lodi během jejího návratu na Zemi.