Sopečný park Vulcania, to je zábava i seriózní vědecká práce
Jste uprostřed sopečného výbuchu. Obklopeni proudem lávy, burácením erupce, pod nohama chvějící se země, která chrlí své žhnoucí vnitřnosti… Vítejte na jihu Francie v parku Auvergne!
S myšlenkou tematického Parc Europèen du Volcanisme přišel vulkanolog Maurice Krafft. Bývalého francouzského prezidenta Valéryho Giscarda d´Estaing projekt tak nadchnul, že z něj učinil osobní prestižní záležitost. Vyvolal přirozeně značnou vlnu nesouhlasu, odpůrci projekt zpochybňovali ať už z hlediska finanční náročnosti, tak objemu nutných stavebních prací. Argumentovali, že „Mauzoleum-Giscard“ krajinu vyhaslých sopek Centrálního masivu pouze zhyzdí.
Přestože se francouzská odborná porota vyslovila pro francouzského architekta Jean-Michela Willmotta, prosadil d´Estaing Rakušana Hanse Holleina. Podnětem byl Holleinův salzburský návrh Guggenheimova muzea ve skále. Ač Rakušan, Hans Hollein nakonec na porotu v roce 1994 zapůsobil - koláží z rytin Gustava Dorého k románu Julesa Verna Cesta do středu Země.
Stavební práce začaly v roce 1997. D´Estaing triumfoval a veškeré politické a technické námitky smetl ze stolu. Dokonce i v srpnu 2000, kdy se zřítila masivní betonová stropní deska jednoho sálu. Den oficiálního slavnostního otevření určil d´Estaing osobně: 20. 02. 2002. Tři sta zaměstnanců na stavbě bylo donuceno k neskutečnému maratonu. Stavební náklady, původně stanovené na sedm miliard eur, přesáhly podle posledních informací hranici 17 miliard (11 procent nákladů převzala Evropská unie).
Betonový kráter
„Vulcania je místo vysekané z bazaltu a vydlabané ve vychladlé lávě, u něhož struktura budovy bezmála plynule přechází do krajiny,“ prohlásil Hans Hollein. Konstrukce se ze tří čtvrtin nachází pod zemí a přírodní stavební materiály vulkanického původu skutečně tvoří dokonalou harmonii mezi komplexem objektů a krajinou. Největší atrakcí je každodenní sopečný výbuch symbolu Vulcanie - mohutného, ze země čnícího betonového kráteru.
„Sestoupení, proniknutí a prožití je u celého projektu tím nejdůležitějším,” vysvětluje Hollein. Už příjezd k areálu a muzeálnímu komplexu přes dlouhou, mírně klesající rampu podél zdi z vulkanických hornin vyvolává vzrušení a zvědavost. Chodba vedoucí do centra parku je částečně vytesaná v čedičových skalách a umožňuje fascinující pohled do nitra planety. Návštěvník má možnost na vlastní oči spatřit geodynamické síly, které působí na povrch Země, nejrůznější formy jejich projevu a s nimi spojené vulkanické jevy, může nahlédnout do dílny vulkanologů přímo na místě i v laboratoři.
Ve světě nemá tento projekt obdoby. Vulcania se rozprostírá u obce Saint-Ours-les-Roches na cestě mezi Clermont-Ferrand a Limoges na bývalém vojenském území. Oblast Auvergne území koupila, rekultivovala a opět zalesnila. Celková plocha parku přesahuje 16 tisíc metrů čtverečních, takřka jedna třetina připadá na výstavní prostory. Na základě různých scénograficky zpracovaných tematických okruhů a laboratoří je nabízena směs muzeí a tematického parku. Dva kinosály - jeden z nich má dimenze podobné kinům typu IMAX - slouží pro speciálně natáčené filmy.
Konkurenci pro velké zábavní parky jako Eurodisney, Futuroscope nebo Asterix park Vulcania zcela jistě nepředstavuje. Přesto jej v minulém roce navštívilo více než šest set tisíc lidí.
Vstupné do parku: 19 eur dospělí, 12 eur děti Více informací naleznete na internetové adrese www.vulcania.fr.//