Reformy jsou tak silné a kruté, že to lidé neunesou
EURO: Nepřesáhli jste své odborářské kompetence, když jste vyvolali referendum o důvěře vládě? SAKTOR: Je pravda, že jsme vstoupili na neprobádanou půdu. Žádná z odborových centrál, s nimiž spolupracujeme, nezažila takovou odborářskou iniciativu. Ale my jsme se s touto vládou dostali do takových krajností, že jsme to museli řešit krajním způsobem.
EURO: Neriskujete příliš? Co když pro vás referendum nebude úspěšné? SAKTOR: Naší první metou byla rychlá petiční akce a získání dostatečného množství podpisů. Samotná vláda byla překvapená, protože jsme za čtyři týdny nasbírali přes šest set tisíc podpisů. To je čtvrtina oprávněných voličů. Nyní budeme podnikat kroky k tomu, aby se občané referenda zúčastnili. Je nepodcenitelné, že každý šestý oprávněný volič na Slovensku je odborář. Budeme se snažit, aby minimálně další tři lidé byli ovlivňováni jedním naším členem a naší politikou. Aby bylo referendum úspěšné, potřebujeme, aby se ho zúčastnily více než dva miliony občanů Slovenska. Poslední průzkumy hovoří o tom, že se referenda chce zúčastnit šedesát procent lidí.
EURO: S předchozí Dzurindovou vládou jste docela přátelsky spolupracovali. Proč jste tak otočili? SAKTOR: Neotočili jsme my. Změnila se vláda. Tato pravicová koalice si umanula, že se s nikým nebude radit. Nejen s námi, ale s nikým nebude diskutovat o svých reformách. Nám de facto vyhlásila válku a používá všechny nástroje, které má k dispozici, ke zlikvidování partnera.
EURO: Ale že jsou reformy potřeba, to nepopíráte. SAKTOR: My ani neříkáme, že jsou všechny reformní kroky špatné. Ale chceme od vlády, aby při svém rozhodování měla na mysli i kvalitu života lidí, kteří o nás mají zájem, kteří si nás objednali a platí nás.
EURO: Kdyby se s vámi vláda začala radit, tak byste jí odpustili? SAKTOR: Tak bychom se jí snažili vysvětlit, že musí při režírování reforem myslet na většinu národa, nejen na ty dobře zabezpečené, k nimž sama patří. Ale kdyby jsou chyby. Reformy jsou tak silné a kruté, že to lidé neunesou. Styl činnosti vlády je tak krutý a arogantní, že to pobuřuje. Myslím, že slovenský národ je tak shrbený, tak zvyklý na údery, že ho ty údery „nenasierajú“ tolik jako forma. Těm pánům chybí empatie. Je gazda, který má na dvoře sviňu. Přijdete za ním a povídáte: Bůhvíjak se vám nedaří, dejte mi tu sviňu, já vám ji za rok přivedu a bude tlustší. To je empatický přístup. Naše vláda přijde do dvora a povídá: Kdo nemá sviňu, ten ji nepotřebuje. Chápu, že je problém dělat reformy, ale alespoň bych to lidem vysvětlil a dal jim naději.
EURO: Neměli byste pro protesty zvolit klasičtější odborářské metody? SAKTOR: Byli jsme našimi členy vyzýváni k tomu, abychom použili takový institut vyjádření nespokojenosti s vládou, jako je generální stávka. Řekli jsme, že ho můžeme použít, ale jen tehdy, když budeme vědět, že většina veřejného mínění je na naší straně. My máme jen šest set tisíc odborářů, kteří nejsou ve všech podnicích. Takže aby měla generální stávka účinnost, musí mít velmi velkou občanskou podporu. Prostřednictvím referenda bychom ji mohli získat.