Technologie chytré domácnosti zvyšují komfort i bezpečí bydlení, navíc si mnoho takových zařízení mohou instalovat sami majitelé nemovitostí Chytré žárovky a světla, jako třeba produkty Philips Hue, lze ovládat smartphonem nebo prostřednictvím hlasových asistentů Amazon Alexa a Google Assistant.
Radek Kubeš
spolupracovník redakce
Vize inteligentních domů zahrnuje například ovládání topení, klimatizace a osvětlení dle aktuálního pohybu obyvatel, řízení ventilace a zastínění oken na základě aktuálního počasí a předpovědi na následující hodiny, automatické odemykání zámků a otevírání vjezdové brány podle geolokace majitele domu nebo třeba chytré kamery identifikující jednotlivé členy domácnosti – to vše samozřejmě centrálně řízeno a ovládáno hlasem. Tyto funkce takzvané inteligentní domácnosti jsou dnes realitou, a co je důležité – jsou i cenově dosažitelné a mnoho z nich je možné instalovat dodatečně, tedy bez stavebních úprav nebo výrazných zásahů do elektroinstalace.
Chytrá domácnost – od sklepa po střechu
Největší efekt mají samozřejmě technologie chytré domácnosti, se kterými se počítá už při projektování domu.
Pak lze totiž v rámci jednoho řešení pojmout kompletně celou instalaci chytrých zařízení v domě, obsahujících řízení vytápění a klimatizace, osvětlení, zastínění a větrání oken, zavlažování
V zahraničí nabízejí kompletní řešení chytré domácnosti i dodavatelé energií.
S chytrými termostaty lze šetřit náklady na vytápění, instalace bezpečnostního systému může snížit pojistné.
zahrady i zabezpečení celého objektu.
Specializovaní dodavatelé vytvoří projekt chytrého domu a zajistí jeho realizaci včetně řídicích systémů, ovládacích prvků, senzorů a související elektroinstalace.
Velkou výhodou takových řešení je bezproblémová spolupráce všech prvků chytré domácnosti, centrálně řízených typicky prostřednictvím smartphonu či tabletu. Jelikož navíc nejsou všechny prvky připojeny k řídicí centrále bezdrátově a poháněny bateriemi, odpadá řada problémů s údržbou systému chytré domácnosti. Cesta k inteligentnímu domu se ale samozřejmě neuzavírá ani majitelům již hotových domů a bytů nebo těm, kdo si nemohou dovolit investovat řádově stovky tisíc korun za komplexní, na klíč dodané řešení.
Jde to i bez drátů
Prvky chytré domácnosti najdeme dnes v nabídce většiny výrobců síťových zařízení pro domácnosti a malé firmy.
Typicky jde o třeba o elektrické zásuvky ovládané prostřednictvím smartphonu, dálkově ovládaná LED světla či žárovky a samozřejmě i meteostanice nebo bezpečnostní kamery s přenosem dat do smartphonů či tabletů. Stále více se ale objevují kompletní sady produktů od jednoho dodavatele, obsahující také senzory otevření oken či dveří, detektory kouře či zaplavení, čidla pohybu nebo dálkově ovládané termostatické hlavice radiátorů. Jelikož jsou tato zařízení poháněna bateriemi, nemohou bezdrátově komunikovat přes energeticky náročnou wi-fisíť, která má navíc poměrně omezený dosah. Proto se u těchto zařízení používají komunikační technologie takzvaného internetu věcí, jako jsou třeba Z-Wave nebo ZigBee, operující v bezlicenčních pásmech kolem 868 MHz.
Datové přenosy v těchto pásmech si vystačí s nízkým výkonem, a přitom mají dosah několik desítek metrů. S ohledem na velmi malý objem dat odesílaných z jednotlivých senzorů navíc nijak nevadí ani nízká datová propustnost těchto sítí. Zařízení poháněná bateriemi lze v bytě či v domě umístit bez stavebních úprav a v provozu typicky vydrží řadu měsíců i několik let.
Senzory, termostaty či detektory systému chytré domácnosti musejí být propojeny se základnovou stanicí, tedy centrálou, která řídí všechny připojené komponenty a umožňuje jejich ovládání prostřednictvím mobilních telefonů. Tato základna je připojena k domácí síti a dále do internetu. Jak už jsme zmínili, mnoho zařízení internetu věcí patří do portfolia výrobců síťových zařízení, takže se budeme stále častěji setkávat s integrovanými řešeními, kdy bude domácí wi-firouter, který dnes najdeme prakticky ve všech domácnostech, zároveň sloužit jako základna pro zařízení chytré domácnosti. Přesně takovým řešením je například O2 Smart Box, wi-firouter od telekomunikačního operátora s podporou standardů Z-Wave a Z-Wave Plus. K němu lze připojit senzory pohybu a otevření oken či dveří, detektory kouře, dálkově ovládané zásuvky, termostatické hlavice nebo třeba motorický zámek na dveře – to vše snadno nastavitelné a ovladatelné v mobilní aplikaci. Připojení koncových zařízení přes Bluetooth nebo standard ZigBee zase Řešení chytrých domácností, složená ze zařízení bezdrátově připojených k základnové stanici nebo wi-firouteru, mají výhodu ve snadné instalaci a také relativně nízké ceně. Problém je ale jejich rozšiřitelnost, možnost kombinování různých prvků a pokročilá konfigurace celého systému. Kvůli používání různých standardů a uzavřenosti většiny takových řešení nelze jednoduše kombinovat prvky
Také chytré bezpečnostní kamery mohou být instalovány kompletně bezdrátově. Kamery ze sady D-Link DCS-2802KT jsou poháněny dobíjecími akumulátory, ovládají se mobilní aplikací a záznamy ukládají do cloudu.
Podobným řešením je i Netgear Arlo.
od různých výrobců a sloučit je do společného ovládacího rozhraní. Ve výsledku to znamená, že se například zabezpečovací systém ovládá z jiné aplikace než třeba vytápění. Integraci a vzájemnou spolupráci zařízení od různých výrobců ale pomáhají řešit internetové služby jako IFTTT nebo Conrad Connect.
U všech systémů inteligentní domácnosti je nezbytně nutné řešit otázku jejich zabezpečení. Mnoho výrobců totiž příliš často – nebo dokonce vůbec – neaktualizuje firmware jednotlivých prvků, které se tak mohou stát napadnutelné prostřednictvím nově odhalených bezpečnostních mezer. Útočníci pak mohou převzít ovládání jednotlivých prvků (třeba termostatů) a napáchat finanční škody nebo zařízení poškodit. Závažným zásahem do soukromí je pak získání přístupu k instalovaným bezpečnostním kamerám. Na internetu lze přitom dohledat celé seznamy zařízení chytrých domácností, ke kterým je možné získat neoprávněný přístup. U systémů inteligentní domácnosti ovládaných prostřednictvím mobilních zařízení a internetu musejí na jejich zabezpečení velmi dbát zejména sami uživatelé. Především je třeba kontrolovat a instalovat bezpečnostní aktualizace firmwaru a dobře si – heslem – zabezpečit přístup k uživatelskému účtu a mobilnímu zařízení, ze kterého se celý systém ovládá.
Stále více zařízení chytré domácnosti je integrováno s hlasovými asistenčními službami Googlu nebo Amazonu, ale nevýhodou pro české uživatele je chybějící podpora češtiny ve službách Google Assistant a Amazon Alexa. Sice je tedy možné ovládat například světla v domě hlasem, ale jen v angličtině nebo třeba němčině. Kdy se podpora hlasových asistenčních systémů rozšíří o češtinu, není jasné (jako první s ní pravděpodobně přijde Google), ale množství instalovaných zařízení chytré domácnosti v našich domech a bytech jistě rychle poroste i bez ní.