Menu Zavřít

Domácnosti letos na Vánoce vydají třetinu platu. Za socialismu to byla polovina

18. 12. 2016
Autor: archiv

Zatímco do letošních vánočních svátků hodlá průměrná domácnost investovat 9000 Kč, tedy zhruba třetinu průměrného platu, v době socialismu před 27 lety z průměrné mzdy 3170 korun vynaložila na Vánoce téměř polovinu. Vyplynulo to z průzkumu Equa bank, který se uskutečnil na přelomu listopadu a prosince.

V době, kdy každý pracovník dostal od ROH vánoční kolekci, pod stromečkem nejčastěji očekával nedostatkové džíny, walkmana, silniční kolo nebo barevný televizor. Poslední roky si Češi nejčastěji nadělují kosmetiku, oblečení a elektroniku.

Ve srovnání s předchozím rokem plánují domácnosti letos utratit o 1300 korun (17 procent) více. Za dárky loni zaplatili 4900 korun a letos mají v plánu vynaložit 5500 Kč. Výdaje za pokrmy a výzdobu také vykazují meziroční růst. Letos do nich Češi plánují dát asi 3500 korun, zhruba o 700 korun více než loni. Třetina lidí navíc po vánočních svátcích přiznává, že nakonec utratila více, než původně plánovala, a to v průměru o 2885 korun.

V době před 30 lety také bývalo obvyklé obrátit se s prosbou o půjčku na vánoční dárky pouze na své rodinné příslušníky či přátele. Nyní Češi dávají přednost půjčce od bank či jiných institucí. Například o minulých Vánocích si na dárky nakonec vypůjčil každý osmý Čech. Průměrná půjčka činila téměř 8000 korun.


Vláda projedná nový kodex spotřebitelů. Čtěte o tom:

Ochranu spotřebitelů má nově upravit spotřebitelský kodex Černý pátek ve světě


Nejvýraznější rozdíly mezi dárky nyní a před 30 lety jsou u dárků pro děti. Zatímco hitem tehdejších Vánoc byly stavebnice Vašek, Merkur nebo Malý chemik, nyní děti touží po elektronice. V dopise pro Ježíška nejčastěji uvádějí chytré mobilní telefony, tablety, penny boardy a kvadrokoptéry.

Typickým znakem socialistických Vánoc byly dlouhé fronty před obchody. Dnes tomu tak není mimo jiné proto, že více než polovina dotazovaných využívá k nákupu dárků e-shopy.

MMF24

Dalším novodobým fenoménem jsou povánoční nákupy. „Více než čtyři z pěti Čechů se nechají zlákat na vánoční výprodeje. Není bez zajímavosti, že téměř polovina respondentů uvedla, že záměrně odkládá nákup zboží právě na toto období, a to za vidinou výrazných slev,“ uvedli autoři průzkumu. Ve slevách se nejčastěji kupuje elektronika (58 procent), oblečení a obuv (47 procent).


Přečtěte si, jak na tom byl v říjnu maloobchod:

Maloobchod v eurozóně v říjnu rostl nejrychleji za dva roky


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).