Menu Zavřít

Dopis ze Svatého Mořice

20. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Hodinky na každé ruce

Až roztál sníh, teprve potom se mohl Louis Brandt, který v roce 1848 založil společnost Omega, vydat se svými hodinkami přes hory. Skládal je ze součástek nakoupených od sousedů řemeslníků a nabízel je od Itálie přes Anglii až po skandinávské země. Dnes má Omega propagaci o poznání jednodušší, i když určitě dražší.

S patnáctiminutovým zpožděním se na zledovatělém sněhu u bobové dráhy objeví stříbrný mikrobus Mercedes a v něm sedí tenistka, dnes ale spíše účastnice reklamních akcí Anna Kurnikovová.

U auta ji vítá prezident společnosti Omega Stephen Urquhart a propukne již několikrát předvedené představení. Tenistka políbí Urquharta dvakrát na tvář a po jeho povzbudivém gestu přidá ještě jeden polibek. Oděna do bílé sportovní kombinézy se poté postaví k jednomu z bobů a zkušeně několik minut pózuje. Na jakékoliv dotazy novinářů nereaguje. Ostatní V.I.P. osobnosti, které Omegu reprezentují, jsou přístupnější.

Hvězdou početné ruské delegace je primabalerína moskevského Velkého divadla Anastasija Voločková. Rivalita mezi Kurnikovovou a Voločkovou je patrná na první pohled. Baletka se díky svým blízkým vztahům s ruskými oligarchy stala vlivnou politickou personou a ví, jak na sebe přitáhnout pozornost. Zatímco Kurnikovová před závody dětinsky poskakuje, Voločková na sněhu nedbale předvádí baletní variace.

Představení nejnovějšího modelu hodinek Omega nazvaných Omega St. Moritz může v proslulém horském středisku švýcarských Alp začít.

Šestnáctičlenná ruská výprava je ve Svatém Mořici bezkonkurenčně nejpočetnější docela logicky. Pro Omegu je ruský trh jedním z nejúspěšnějších. Moskevští a petrohradští zbohatlíci utrácejí za luxusní hodinky ročně miliony dolarů. O jejich zvycích zde koluje i mezi zástupci Omegy množství vtipů. Jeden popisuje rozhovor dvou bohatých podnikatelů: „Máš hezkou kravatu, říká jeden z mužů. Kolik tě stála? Tři sta dolarů, odpovídá druhý. To tě pěkně okradli. Znám jeden obchod, kde stojí čtyři sta, s posměchem říká první muž.“

Druhá nejpočetnější výprava, třináctičlenná, dorazila z Tchaj-wanu. Nechyběl ani štáb tchajwanské televize. I tento tropický ostrov má svou tvář, která značku propaguje. Je jí populární herečku Kelly Lin. Zástupce tu mají i Thajsko nebo Indie. Ale „nejexotičtěji“ působí mezi modelkami a herečkami český reprezentant Omegy. Ambasadorem hodinářské firmy v Česku je totiž kosmonaut a komunistický kandidát do Evropského parlamentu Vladimír Remek.

Čeští zástupci firmy vybrali Remka záměrně. Hodinky Omega mají k vesmíru velmi blízko. V roce 1965 se Spojené státy chystaly vyslat prvního člověka na Měsíc. Součástí výstroje každého kosmonauta jsou i hodinky a lidé z NASA se snažili sehnat ty nejspolehlivější. Chodili proto anonymně po Houstonu a kupovali různé značky hodinek. Ty podrobili testům, z nichž vyšel vítězně model Speedmaster firmy Omega. S hodinkami této značky se Neil Armstrong procházel po Měsíci a od té doby je před letem dostane každý kosmonaut NASA.

Přesně o půl jedné je odstartován závod čtyřbobů na nejstarší dráze v Evropě, která je zároveň jedinou přírodní na světě. S každými dvěma hosty Omega show, kteří se ještě před startem usadí v bobu, jedou pilot a brzdař. Ten jediný bob roztlačuje. Rychlost je i proto v porovnání se skutečnými závody podstatně nižší, i tak ale nejrychlejší prolétnou ledovým korytem rychlostí přes sto kilometrů za hodinu.

Jako poslední startuje bob s Annou Kurnikovovou a Stephenem Urquhartem, ovšem mezi třemi nejúspěšnějšími se umísťují dvě posádky z Tchaj-wanu.

Čas pro nový model hodinek nastal až večer v hotelu Kulm. Byl postaven před více než 150 lety a je první stavbou, kde Švýcaři zavedli elektrický proud.

Prezident Omegy měl dokonce hodinky na každé ruce a po dalším mnohaminutovém pózování následovala tisková konference. Ta se pro ruskou tenistku, která zásadně odmítá mluvit svým rodným jazykem, vyvinula v poněkud šokující zážitek. Novináři totiž opustili sál bez jakýchkoliv dotazů, pravděpodobně kvůli dřívějším zkušenostem, neboť Kurnikovová nebyla ochotna odpovědět prakticky na nic a otázky týkající se její tenisové kariéry nebo osobního života ji doháněly k nepříčetnosti.

Večírek pokračoval aperitivem, ale už po několika zdvořilostních rozhovorech opustila Kurnikovová sál a ten zaplnily další V.I.P. osobnosti – portugalské modelky Liliana Campos a Maria Bastos, Miss Srbska a Černé Hory Sanja Papić, tchajwanská herečka Kelly Lin, thajský herec Somchai Khemglad a indická herečka Sonali Bendre. Jako poslední dorazila primabalerína Voločková. Je třeba připustit, že český kosmonaut Remek zůstal tak trochu stranou mediálního zájmu.

Asi je jasné, že při slavnostní večeři zasedl v čele místnosti Urquhart s Kurnikovovou a další hosté byli usazeni ke stolům podle národností v patřičné vzdálenosti od středu místnosti podle toho, jak je v dané zemi značka Omega úspěšná. Pokrmy si každý vybral z velkolepého bufetu, ke kterému hrála španělská kapela, nicméně musel si na ně vystát frontu, dámy v nákladných večerních róbách nevyjímaje.

bitcoin_skoleni

Svět hodinek je zase o jeden model bohatší a na shledanou. Mimochodem, nejdražší model Omegy – Tourbillon, přijde zájemce na dva miliony korun. Komplikovaný mechanismus dokáže eliminovat vliv zemské přitažlivosti na přesnost hodinek.

Svatý Mořic, 23. ledna 2004

  • Našli jste v článku chybu?