Menu Zavřít

Došla nám s KLDR trpělivost, prohlásil Tillerson. Připustil i vojenskou akci

17. 3. 2017
Autor: ČTK

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson dnes prohlásil, že americká politika „strategické trpělivosti“ vůči Severní Koreji skončila. Jednou z možností je i vojenská akce proti Pchjongjangu, pokud by se hrozba ze strany KLDR dále zvýšila, dodal podle agentury AFP Tillerson, který dnes zahájil návštěvu Jižní Koreje.

„Politika strategické trpělivosti je minulostí. Připravujeme sérii nových diplomatických, bezpečnostních a hospodářských opatření, která bychom vůči KLDR mohli přijmout,“ řekl Tillerson na tiskové konferenci po setkání s šéfem jihokorejské diplomacie Jon Pjong-sem.

Na dotaz ohledně možnosti vojenského zásahu proti KLDR Tillerson uvedl: „Jestliže se zvýší hrozba ze strany severokorejského zbrojního programu do té míry, že to bude vyžadovat akci, pak je i tato možnost na stole.“

Jižní Korea a Spojené státy mají společný cíl, kterým je denuklearizace Korejského poloostrova, prohlásil jihokorejský ministr zahraničí Jon Pjong-se. Severní Korea loni provedla dva jaderné testy a množství raketových zkoušek.

Spojené státy počátkem tohoto měsíce začaly rozmisťovat na jihokorejském území části protiraketového štítu THAAD, který je zamýšlen jako obrana proti severokorejským raketám. Štít kritizují Čína a Rusko, které se obávají, že radarový systém bude sledovat i jejich vojenské aktivity.


Zjednodušit a osekat. Přečtěte si, jak funguje americká diplomacie pod Tillersonem

 Americký ministr zahraničí Rex Tillerson

Šéf jihokorejské diplomacie dnes zopakoval, že protiraketový štít THAAD je určen k obraně proti KLDR a není namířen proti žádné jiné zemi. Tillerson řekl, že není důvod, aby Čína trestala Jižní Koreu za rozmisťování štítu, a vyzval Peking k důslednému uplatňování sankcí OSN vůči Severní Koreji.

Tillerson přicestoval do Jižní Koreje z návštěvy Japonska, během níž apeloval na KLDR, aby se vzdala svého raketového programu. Tillerson v Japonsku rovněž konstatoval, že dvacetiletá snaha o demilitarizaci Severní Koreje nic nepřinesla a že je třeba najít nový přístup.

Po příletu do Jižní Koreje dnes Tillerson nejprve navštívil demilitarizované pásmo, které tvoří hranici mezi oběma korejskými státy. Severní a Jižní Korea zůstávají od korejské války z let 1950-53 technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.

CIF24

Tillerson se také dnes setkal s některými z 28 500 amerických vojáků, kteří jsou rozmístěni v Jižní Koreji. Poté jednal s prozatímním jihokorejským prezidentem Hwang Kjo-anem. V sobotu Tillerson zamíří na návštěvu Číny.

Čtěte dále:

Severní Korea vypálila rakety. Dopadly až do výlučné zóny Japonska

Ukončete jaderné a raketové testy, vyzvala Severokorejce Čína

Kim Čong-un posiluje kult osobnosti. Na nejvyšší hoře staví sochu za miliony

KLDR dostavěla vodní elektrárnu, česká firma tím završila geniální obchod


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).