Menu Zavřít

Dotace pro úředníky jsou střet zájmů

30. 1. 2006
Autor: Euro.cz

Je patrně dobře, že nynější ministr zemědělství není rolník. Využívání zemědělských dotací dřívějšími ministry zemědělství nebo bývalými i současnými poslanci není nic nenormálního oproti praxi obvyklé v unijních zemích. Zemědělské podpory čerpá anglická královna stejně jako rodina eurokomisařky pro zemědělství Fischerové-Boelové.

Je patrně dobře, že nynější ministr zemědělství není rolník.

Využívání zemědělských dotací dřívějšími ministry zemědělství nebo bývalými i současnými poslanci není nic nenormálního oproti praxi obvyklé v unijních zemích. Zemědělské podpory čerpá anglická královna stejně jako rodina eurokomisařky pro zemědělství Fischerové-Boelové. A jde o dotace nemalé, protože hospodářství, která jsou s takovými osobami spojena, nejsou žádnými záhumenky. Mají však „zemědělské celebrity“ na podpory nárok?

Odpovědi Jana Fencla nebo Petra Zgarby (bývalí ministři zemědělství) jsou neochvějné: Ano, vždyť je to tak i v Unii! Jenže to není argument, Unie není neomylná. Speciálně evropské zemědělství je zanesené tak rozsáhlými marasmy, že kdyby se Unie skládala jen ze zemědělství, nemělo by pomalu smysl do ní vstupovat.

V případě nároku na podpory je tak pravda, že i v Unii je celý systém včetně spektra možných příjemců peněz nastaven špatně. Není motivační, stejný nárok na dotace mají velké i malé podniky, ačkoli velké by měly dosahovat vyšší efektivity a na další rozvoj a existenci by si měly vydělat ze zisku. Sporný je ostatně i rozsah podpor pro malé farmáře. A pokud je oprávněný, pak zejména jako podpora veřejného zájmu udržení zaměstnanosti na venkově, místních tradic nebo jako podpora péče o krajinu.

bitcoin_skoleni

Na druhé hliněné noze stojí evropské zemědělství právě tím, že dotace mají možnost čerpat představitelé exekutivy i legislativy. Selský rozum říká, že jde o lidi, kteří buď vytvářejí, nebo přímo v praxi prosazují pravidla, jež sami konstruovali. A je nepochybné, že do podmínek dotací promítají priority svého zemědělského podnikání. Jsou tedy ve zcela krystalickém střetu zájmů.

Že to opravdu funguje, dokladuje celé polistopadové období Česka. Ministr Josef Lux byl ze zemědělsky chudého Ústeckoorlicka a zemědělská politika za jeho éry byla jistě vstřícnější k chudším regionům. Jan Fencl pochází z Hodonínska s tradicí pěstování vinné révy. A hle, kromě většího akcentu na zemědělskou produkci byla prioritou politiky i výsadba vinohradů. Což mimochodem nebyl špatný nápad, bereme-li tuto aktivitu jako již zmíněnou podporu tradic či zaměstnanosti a ne jako tah proti evropské konkurenci. Jaroslava Palase poznamenal jeho původ z podhorské oblasti a částečně vášeň pro myslivost. I proto je patrně dobře, že nynější ministr zemědělství není rolník. Dosavadní personální změny na postech ministrů-zemědělců se vždy promítly do revize podnikatelských podmínek vytvořených jejich předchůdci. Takže možnost ovlivnit politiku dotací tito lidé nepochybně mají - a proto by na dotace neměli mít nárok. Samozřejmě by nemuseli s výkonem své funkce zavírat své podniky - jen by je měl dočasně vést někdo jiný - a rozhodně ne tak blízký, jako je třeba manžel evropské zemědělské komisařky.

  • Našli jste v článku chybu?